Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wdowia renta. W Zduńskiej Woli zbierane są podpisy pod projektem ustawy

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
W Zduńskiej Woli zebrano już kilkaset podpisów pod inicjatywą ustawodawczą dotyczącą tak zwanej Wdowiej renty. Akcja trwa do końca marca.

W Zduńskiej Woli Nowa lewica zbiera podpisy pod projektem ustawy o tak zwanej wdowiej rencie. To rozwiązanie, jakie ma pozwolić seniorom korzystać z części uposażenia zmarłego małżonka.

W Zduńskiej Woli podpisać można się w każdy wtorek w godz. 17 - 18 w Biurze Poselskim posłanki na Sejm RP Anity Sowińskiej przy ul. Sieradzkiej 6 w Zduńskiej Woli.

Obywatelski projekt ustawy musi zostać zaprezentowany na forum Sejm, o ile wnioskodawcy zbiorą pod inicjatywą ustawodawczą 100 tysięcy podpisów, które muszą być uzbierane w przeciągu 3 miesięcy od chwili zarejestrowania komitetu.

„Renta Wdowia” to obywatelski projekt ustawy, w który zaangażowała się Lewica oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Proponują, aby pozostała przy życiu osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obywatelski projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi.

Obecnie wdowa może otrzymać świadczenie małżonka, jeśli było wyższe ale w niepełnej wysokości. Renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków, to jest 85 procent wyższego świadczenia.

Wsparcie dla 1,5 mln seniorów

W projekcie znajduje się górny limit otrzymywanego świadczenia i wynosi on trzykrotność średniej emerytury, czyli obecnie byłaby to kwota 7600 zł.

Jak szacują inicjatorzy, z nowego świadczenia skorzysta od 1,3 do 1,5 mln Polaków i Polek. To duża grupa seniorów, która dziś najbardziej cierpi z powodu wysokiej inflacji.

- Waloryzacja emerytur nie nadąża za galopującą drożyzną. Wśród emerytów rośnie liczba osób zagrożonych ubóstwem. Wprowadzenie renty wdowiej, choć częściowo, pomoże zatrzymać to zjawisko. Świadczenie to będzie trwałym systemowym wsparciem dla emerytów i rencistów - przekonują pomysłodawcy.

W 2030 roku ponad 50 procent gospodarstw jednoosobowych emeryckich to będą to gospodarstwa osób powyżej 65. roku życia, a niemal 20 procent z tego będą to gospodarstwa emerytów osób powyżej 80. roku życia. Tylko około 75 procent mężczyzn dożywa do 65. roku życia.

Według szacunków Lewicy „Renta Wdowia” będzie kosztować 14 mld złotych rocznie. To tylko 4 procent w skali całego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego budżet wynosi 285 mld zł.

Wdowia renta. W Zduńskiej Woli zbierane są podpisy pod proje...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto