Więcej osób na weselach i komuniach, można organizować koncerty. Co obowiązuje od 6 czerwca?

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Od niedzieli, 6 czerwca, do 25 czerwca obowiązują kolejne, złagodzone zasady w związku z epidemią koronawirusa. Oprócz tego, że można już iść do restauracji czy do siłowni, można też będzie pójść na koncert.

Więcej osób na komuniach i weselach

- Coraz większa liczba osób zaszczepionych oraz odpowiedzialne zachowanie obywateli sprawia, że spada liczba chorych na COVID-19. Dzięki zadowalającej sytuacji epidemicznej w Polsce rząd luzuje kolejne obostrzenia - brzmi komunikat rządowy.

Od 6 czerwca jednocześnie może gromadzić się do 150 osób, a dodatkowo do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. To oznacza, że na przykład na weselach czy przyjęciach komunijnych lub urodzinowych może bawić się 150 osób plus nieograniczona liczba osób w pełni zaszczepionych.

Od 6 czerwca zmiany dotyczą także możliwości organizowania targów i konferencji. T wydarzenia są możliwe przy zachowaniu limitu: 1 osoba na 15 mkw.

Otwarte zostają również sale zabaw dla dzieci również przy zachowaniu limitu osób, jakie mogą znajdować się w pomieszczeniu 1 osoba na 15 mkw.

Nadal obowiązuje zasada zakrywania nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, dystans oraz dezynfekcja rąk.

Aktualne zasady obowiązujące od 6 czerwca

Obostrzenia będą obowiązywały do 25 czerwca, a kolejne zmiany zależą od tego, jak zmieniać się będzie sytuacja epidemiczna. W każdej sytuacji limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Od 6 czerwca 2021:
Imprezy okolicznościowe w lokalu oraz zgromadzenia (m.in. wesela): można organizować imprezy okolicznościowej na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit osób – maks. 150. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Można organizować targi oraz konferencje przy zachowaniu limitu 1 osoba na 15 mkw.

Transport zbiorowy: w autobusach, pociągach, tramwajach w całym kraju można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 75 proc. obłożenia.

Sale zabaw dla dzieci: mogą działać przy zachowaniu limitu 1 osoba na 15 mkw.

Nadal obowiązuje limit osób w miejscach kultu religijnego – maks. 1 os na 15 mkw. Rekomendujemy też odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

Na koncercie do 250 osób

Od 4 czerwca można organizować koncerty plenerowe. Na takich imprezach obowiązuje reżim sanitarny, ale może uczestniczyć w nich aż 250 osób. Do tego nie liczą się do limitu osoby zaszczepione.

Koncerty i widowiska cyrkowe: wznowiono działalność koncertową w pomieszczeniach zamkniętych pod następującymi warunkami:

  • udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni),
  • zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni oraz zapewnienia aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych,
  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa,
  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.

Od 4 czerwca koncerty i widowiska cyrkowe mogą być organizowane w plenerze pod następującymi warunkami:

  • udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni),
  • zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób. Do limitu 250 osób nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciw Covid-19,
  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa,
  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.

Sklepy, restauracje, hotele do 25 czerwca

Sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe są otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje także limit osób – maks. 1 os. na 15 mkw.

Lokale gastronomiczne działają w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

W hotelach obowiązuje limit gości – maks. 50 proc. obłożenia hotelu.

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie