Wirtualna wystawa prac stypendystki marszałka ze zduńskowolskiego Plastyka ZDJĘCIA

OPRAC.: jj
Wirtualna wystawa prac stypendystki marszałka ze zduńskowolskiego Plastyka
Wirtualna wystawa prac stypendystki marszałka ze zduńskowolskiego Plastyka Fot.: Agnieszka Nakonieczna, Marzena Sroczyńska-Gudajczyk
Agnieszka Nakonieczna, uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli prezentuje swoje prace na wystawie on-line.Wystawa zatytułowana „Kompozycje Piano i Forte – zrodzone z inspiracji muzyką Fryderyka Chopina” powstała dzięki tegorocznemy Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego, jakie ta czwartoklasistka otrzymała za aktywność i sukcesy artystyczne.

„Kompozycje Piano i Forte – zrodzone z inspiracji muzyką Fryderyka Chopina” - taki tytuł nosi wystawa prac Agnieszki Nakoniecznej nawiązujaca do dzieł muzycznych wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina.
Agnieszka Nakonieczna zdradza, że do decyzji o wykonaniu prac wynikających z korespondencji sztuk skłoniła ją wizyta w Muzeum Fryderyka Chopina, mieszczącego się w Pałacu Ostrogskich w Warszawie, która dostarczyła jej wiele nie zapomnianych wrażeń oraz inspiracji do tworzenia. Podjęte przez Agnieszkę działania w ramach stypendium artystycznego nawiązują do obchodzonej w roku 2020 – 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Kształcąc się w liceum plastycznym w zakresie przedmiotu rysunek i malarstwo, Agnieszka odkryła potrzebę różnorodnej wypowiedzi artystycznej. Przede wszystkim ujmującej motywy w sposób realistyczny, bezpośrednio zaczerpnięte z obserwacji rzeczywistości. Odkryła także pragnienie budowania kompozycji o charakterze abstrakcyjnym, wynikającym z wyobraźni. Jedną z bliskich dla Agnieszki form wypowiedzi artystycznej jest utrwalanie na płaszczyźnie obrazu wzajemnych relacji barw i dźwięków, uwzględniających zagadnienie korespondencji sztuk.
Przyznane stypendium oraz urzeczywistnienie planowanych działań wzbogaciło dotychczasowy dorobek artystyczny Agnieszki Nakoniecznej w zakresie sztuk wizualnych – rysunku i malarstwa. Bogata dokumentacja fotograficzna oraz podróże do miejsc związanych z życiem i twórczością pianisty pozwoliły jej na zebranie materiału wyjściowego, pozwalającego na kontynuację dalszej aktywności artystycznej i zagłębianie wiedzy w zakresie rysunku i malarstwa.

podkreśla Marzena Sroczyńska-Gudajczyk, nauczyciel rysunku i malarstwa w PLSP, która czuwała nad stypendialnymi zadaniami uczennicy.

Wirtualna wystawa prac stypendystki marszałka ze zduńskowolskiego Plastyka

Wystawa „Kompozycje Piano i Forte – zrodzone z inspiracji muzyką Fryderyka Chopina” to bogata kolekcja różnorodnych kompozycji malarskich i rysunkowych inspirowanych utworami muzycznymi, jak i samą osobą Fryderyka Chopina oraz pejzażem polskim. Stworzone prace to zarówno wielkoformatowe, jak i eksperymentalne, mniejsze abstrakcje wynikające z synestezji sztuk, portrety artysty oraz pejzaże przedstawiające krajobrazy Polski. Prace wykonane zostały w technice akrylowej, olejnej, akwarelowej, pasteli z elementami grafiki komputerowej. Podobrazia prac: to płyty pilśniowe, płótno i papier o różnorodnych formatach.

- Emocjonalność i ekspresja, którą autorka zawarła w pracach pozwala na indywidualny odbiór i interpretację kolekcji. Jednym z głównych założeń wynikających z pracy nad wystawą była chęć stworzenia swoistego klimatu – zestawienia ducha romantyzmu ze współczesnością, a także zapoznanie społeczności lokalnej ze sztuką współczesną. Ponadto podjęte działania artystyczne mają skłonić do refleksji, do podkreślenia w sposób plastyczny wyjątkowej wartości muzyki Fryderyka Chopina i czerpania z niej inspiracji dla pracy malarskiej - podkreśla Marzena Sroczyńska-Gudajczyk, nauczyciel rysunku i malarstwa w PLSP, która czuwała nad stypendialnymi zadaniami uczennicy..

Wirtualna wystawa prac stypendystki marszałka ze zduńskowolskiego Plastyka

Wystawa „Kompozycje Piano i Forte – zrodzone z inspiracji muzyką Fryderyka Chopina” prezentowana będzie m.in. na stronie internetowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli.

Wirtualna wystawa prac stypendystki marszałka ze zduńskowolskiego Plastyka

Swój artystyczny projekt Agnieszka Nakonieczna zrealizowała dzięki uzyskaniu tegorocznego Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego. Uczennica zduńskowolskiego Plastyka otrzymała stypendium za zdobycie nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach poraz za aktywne uczestnictwo w wystawach i plenerach w 2018 i 2019 roku. Wsród nich były:

  • I Nagroda oraz Wyróżnienie – Ogólnopolski Konkurs “Z Inspiracji Muzyką Stanisława Moniuszki Correspondance des Arts” w Częstochowie – cykl prac autorki został zaprezentowany na wystawie w Filharmonii Narodowej w ramach uroczystego zakończenia roku Moniuszki (grudzień 2019)
  • Kwalifikacja do wystawy pokonkursowej “Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych” w Koszalinie (październik 2019)
  • Kwalifikacja do wystawy pokonkursowej Ogólnopolski Konkurs “Śladami Kulisiewicza – wędrówki ze szkicownikiem w Kaliszu” (październik 2019)
  • Udział w zbiorowej wystawie prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli “Portrety Polskich Kompozytorów” w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli (listopad 2018)
  • Indywidualna wystawa “Rysunek, malarstwo, ceramika” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli (maj-lipiec 2019)
  • Uczestnictwo w XIII Ogólnopolskim Plenerze Malarskim oraz wystawie: “Zamość – Perła Renesansu” w Zamościu (czerwiec 2019)
  • Udział w zbiorowej wystawie prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych
  • w Zduńskiej Woli “Portrety Polskich Kompozytorów” w Kolegiacie Łaskiej (sierpień 2019)
  • Wystawa Fotografii “Dwa Światy” Agnieszka Nakonieczna wraz z Darią Waloch
  • w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu (listopad 2019)

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie