Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wprowadzenie relikwii bł. Rafała Chylińskiego do bazyliki w Zduńskiej Woli

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Bazylika WNMP w Zduńskiej Woli
W niedzielę, 17 października w bazylice w Zduńskiej Woli odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Rafała Chylińskiego. Obchodzono też 800-lecie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Relikwie bł. Rafała Chylińskiego w bazylice

W niedzielę, 17 października podczas mszy świętej o godz. 7 do bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zostały wprowadzone relikwie bł. o. Rafała Chylińskiego. Obchodzono też 800 -lecie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Bł. o. Rafał Chyliński to franciszkanin, patron franciszkanów świeckich rejonu łódzkiego. Relikwie zostały przekazane z sanktuarium bł. Rafała w Łagiewnikach, w Łodzi.

- Wprowadzenia dokonał proboszcz parafii ks. Dariusz Kaliński, w asyście o. Stanisława Ziemińskiego OFM Conv., opiekuna Franciszkańskiego Zakonu Święckich w rejonie łódzkim, który podczas mszy świętej wygłosił okolicznościowe kazanie przybliżając wiernym sylwetkę bł. Rafała oraz w asyście o. Ireneusza Urbana OFM z Warty. Relikwie bł. Rafała były prezentowane wiernym w prezbiterium bazyliki podczas każdej mszy świętej w niedzielę - informuje bazylika.

Podczas mszy o godz. 18 relikwie bł. Rafała Chylińskiego zostały procesjonalnie przeniesione do bocznej kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie są na stałe zainstalowane i dostępne wszystkim wiernym.

W bazylice odbył się też obrzęd uroczystego przyjęcia do nowicjatu Franciszkańskiego Zakonu Świeckich brata Mariana Kaczmarka a także obrzęd uroczystego złożenia ślubów wieczystych przez siostrę Monikę Owczarek.

Bł o. Rafał Chyliński

Bł o. Rafał Chyliński (Melchior Chyliński) urodził się 6 stycznia 1694 r. w rodzinie szlacheckiej. Ukończył szkołę parafialną w Buku, a następnie kolegium humanistyczne jezuitów w Poznaniu. W 1712 roku zaciągnął się do wojska, gdzie doszedł do stopnia oficerskiego.
Trzy lata później opuścił wojsko, a wkrótce potem wstąpił do franciszkanów konwentualnych w Krakowie. 4 kwietnia 1715 r. został obłóczony i otrzymał imię zakonne Rafał. Śluby wieczyste złożył już 26 kwietnia następnego roku, a w czerwcu 1717 r. przyjął święcenia kapłańskie. Życie ascetyczne łączył z posługą misyjną. Przebywał w klasztorach w Radziejowie, Poznaniu, Warszawie, Kaliszu, Gnieźnie i Warce nad Pilicą. Najdłużej pracował w Łagiewnikach koło Łodzi i w Krakowie.
Kiedy w 1736 roku wybuchła epidemia w Krakowie, niezwłocznie pospieszył z pomocą, opiekując się troskliwie chorymi i umierającymi.

Zmarł 2 grudnia 1741 r. w Łagiewnikach koło Łodzi. Tam znajdują się jego relikwie, do których pielgrzymki rozpoczęły się niemal od razu po pogrzebie. Kult o. Rafała, podtrzymywany cudami, które dokumentowali współbracia, przetrwał 250 lat.

Ojca Rafała beatyfikował 9 czerwca 1991 r. św. Jan Paweł II w Warszawie.

Wprowadzenie relikwii bł. Rafała Chylińskiego do bazyliki w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto