Wybory prezydenckie 2020. Prezydent Zduńskiej Woli nie udostępni danych osobowych poczcie

Redakcja
Agnieszka Olejniczak
Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora nie przekaże Poczcie Polskiej danych osobowych mieszkańców miasta. Poinformował o tym na swoim profilu na facebooku w piątek, 24 kwietnia późnym wieczorem.

- Nie przekażemy Poczcie Polskiej spisu wyborców na podstawie pisma, które przysłano w nocy z 22 na 23 kwietnia br. Nie ma ku temu podstaw prawnych - napisał prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.

Jak poinformował prezydent, pierwszy wniosek trafił do Urzędu Miasta Zduńska Wola w nocy ze środy na czwartek.

- Lista oczekiwanych personaliów jest długa: nazwisko, a jeśli osoba posiada – również drugie nazwisko, imiona, numer PESEL, miejscowość zamieszkania, kod pocztowy, ulica, numer domu i mieszkania, województwo, powiat, gmina, dzielnica oraz nieobowiązkowo kody administracyjne. To dużo więcej informacji niż zawarte w spisie wyborców. Przygotowanie takiej bazy wymagałoby zebrania i połączenia danych z różnych źródeł. Oznacza to kilka tygodni pracy. Poczta dała urzędowi na to dwa dni - pisze Konrad Pokora.

Jak podkreśla prezydent Pokora, to jednak nie rozmiar bazy budził najwięcej kontrowersji, ale sposób, w jaki skierowano żądanie. Do urzędu trafił mejl podpisany „Poczta Polska”. Poczta naprawiła ten błąd w piątek, 24 kwietnia. Wpłynął nowy wniosek, opatrzony podpisem.

- Przyjrzymy się teraz, czy jest zgodny z prawem, w tym również z nadrzędną wobec wszelkich norm Konstytucją RP. Jeśli będzie trzeba, wystąpimy z prośbą o wyjaśnienia do poczty. Nie wykluczamy też złożenia pytań do Państwowej Komisji Wyborczej czy Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Udostępnienie spółce prowadzącej działalność komercyjną danych obywateli budzi bowiem wiele wątpliwości. W ostatnich dniach do urzędu zaczęły napływać listy od mieszkańców z prośbą o nieudostępnianie ich danych - podkreśla Konrad Pokora.

Prezydent powołuje się też na opinię ekspertów Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiego Instytut Prawa Karnego. Według niej w stanie prawnym na dzień 23 kwietnia 2020 r., przekazanie Poczcie Polskiej spisu zawierającego dane wszystkich wyborców, celem organizacji wyborów korespondencyjnych, nie ma podstawy prawnej i może nosić znamiona przestępstwa.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

USTAWA z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe

Art. 40.

1. Właściciel lub współwłaściciele:

1) nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,

2) budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość – są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, jest realizowany:

1) w budynkach jednorodzinnych – przez umieszczenie oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości;

2) w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale – przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres.

3. Operator wyznaczony ma prawo instalowania i użytkowania na obszarach wiejskich lub obszarach o rozproszonej zabudowie własnych oddawczych skrzynek pocztowych, po uzgodnieniu z właściwym wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), na warunkach uzgodnionych z właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości.

4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku zainstalowania przez operatora wyznaczonego własnych oddawczych skrzynek pocztowych zgodnie z ust. 3.

5. Minister właściwy do spraw łączności w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, wymagania, jakim powinny odpowiadać oddawcze skrzynki pocztowe oraz ich usytuowanie, jak również warunki dostępu dla operatorów pocztowych, mając na uwadze zapewnienie:

1) bezpieczeństwa obrotu pocztowego;

2) dostępu do oddawczych skrzynek pocztowych dla operatorów pocztowych.

Art. 127.

1. Karze pieniężnej podlega, kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów, o których mowa w art. 40.

2. Karę pieniężną wymierza się po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o naruszeniu obowiązków, o których mowa w ust. 1.

3. Wysokość kary pieniężnej wynosi od 50 złotych do 10 000 złotych. Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.

4. Prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120001529/U/D20121529Lj.pdf

G
Gość

Euroskrzynki - wymiary i inne wymogi, przepisy prawa, ustawa

Abyście nie musieli Państwo przeszukiwać wielostronnicowych plików z prawem pocztowym, przygotowaliśmy krótki spis wszystkich aktualnych wymogów dotyczących euroskrzynek zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych, na podstawie art. 40 ust. 5 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529).

Wymiary euroskrzynki

- skrzynka powinna umożliwiać umieszczenie w niej koperty formatu C4 (229 mm x 324 mm) i przesyłek o łącznej grubości 60 mm.

- wymiary otworu wrzutowego:

1) szerokość:

a) między 230, a 280 mm - jeżeli otwór wrzutowy znajduje się na węższym boku skrzynki

b) między 325, a 400 mm - jeżeli otwór wrzutowy znajduje się na szerszym boku skrzynki

2) wysokość: między 30, a 45 mm

- euroskrzynki z mniejszym otworem wrzutowym, zgodne z przepisami, które obowiązywały przed wejściem w życie rozporządzenia, mogą być użytkowane do momentu ich fizycznego zużycia lub wymiany na nowe (przed ustanowieniem rozporządzenia minimalna wysokość otworu wrzutowego wynosiła 20 mm)

Konstrukcja euroskrzynki

- euroskrzynka powinna być skonstruowana z materiału, który zapewni ochronę umieszczanych w niej przesyłek przed kradzieżą

- skrzynki usytuowane na zewnątrz budynku powinny odpowiednio zabezpieczań przesyłki listowe przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych

- elementy euroskrzynki, które ulegają uszkodzeniu w trakcie użytkowania powinny być wykonane w taki sposób aby była możliwość ich łatwej wymiany lub uzupełnienia

- elementy konstrukcyjne dostępne przy doręczaniu i odbieraniu przesyłek listowych powinny być pozbawione ostrych krawędzi

Usytuowanie euroskrzynki

- skrytki powinny być umieszczone w miejscu dostępnym dla adresatów i operatorów

- jeżeli budynek wielorodzinny posiada kilka wejść, przy każdym z nich mogą być zamontowane skrzynki odpowiadające lokalom z poszczególnych części budynku

- euroskrzynki powinny być montowane w sposób trwały, z powodów ergonomicznych nie niżej niż 70 cm od podłoża do dolnej krawędzi najniżej usytuowanej skrytki i nie wyżej niż 160 cm od podłoża górnej krawędzi najwyżej usytuowanej skrytki.

- dla adresatów poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego powinny być przydzielone skrzynki najniżej usytuowane w zestawie

Numeracja euroskrzynki

- skrzynki montowane dla budynku wielorodzinnego powinny być oznaczone cyframi arabskimi, odpowiadającymi numerom lokali danego budynku

- euroskrzynka przeznaczona dla adresata niewidomego lub ociemniałego powinna być oznaczona w taki sposób aby adresat ten mógł zidentyfikować numer lokalu

- jedna ze skrytek może być dodatkowo przeznaczona na zwroty

Kluczyki do euroskrzynki

- skrytka powinna być wyposażona w niepowtarzalny klucz aby mógł ją otwierać tylko adresat

- w momencie uzyskania możliwości korzystania z lokalu, właściciel lub współwłaściciel nieruchomości albo jego upoważniony przedstawiciel powinien przekazać adresatowi kluczyk do euroskrzynki

https://www.euroskrzynki.pl/cms/euroskrzynki-wymiary-i-inne-wymogi-przepisy-prawa-ustawa

Dodaj ogłoszenie