Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypalanie traw staje się plagą w Zduńskiej Woli i okolicy. Strażacy apelują: przestańcie

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
W tym roku pożary traw zaczynają stawać się plagą. Strażacy coraz częściej wyjeżdżają do takich wezwań w Zduńskiej Woli i okolicy. Wypalanie traw tej wiosny po kilku latach spokojniejszych powróciło ze zdwojona siłą.

W całym roku 2021 strażacy z powiatu zduńskowolskiego wyjeżdżali do dziesięciu pożarów traw. Tymczasem w tym roku już było takich interwencji kilkanaście. Straż pożarna w Zduńskiej Woli przypomina, że podpalanie traw jest nielegalne i niebezpieczne.

- Szczególnie w tym tygodniu pogoda sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia na wysuszonych łąkach i nieużytkach - podkreśla kpt. Łukasz Aleksandrowicz, zastępca dowódcy JRG PSP w Zduńskiej Woli.

Nasiloną liczbę pożarów traw straż obserwuje w całej Polsce. Jak informuje Komenda Główna PSP, do 17 marca na terenie kraju strażacy interweniowali 9635 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. W pożarach tych zginęły 3 osoby, a 22 osoby zostały ranne. Tylko w marcu 2022 roku odnotowano już 7980 pożarów traw.

Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię społeczną „Stop Pożarom Traw”. Przypomina, że osoby, które wypalają trawy i nieużytki rolne postępują wbrew prawu. A tradycja podpalania dla użyźnienia gleby prowadzić może do tragicznych skutków.

- Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób - przypomina straż.

Podpalanie traw jest zabronione. Osoba, która zostanie przyłapana na takim zachowaniu podlega karze grzywny lub aresztu. Mówi o tym ustawa o ochronie przyrody oraz kodeks wykroczeń.

Osoby, które decydują się na wypalanie traw, najczęściej nie są w stanie kontrolować sytuacji i czasami kończy się to tragedią. Pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje rów­nież bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - ostrzega straż pożarna.

W ostatnim czasie w naszym regionie strażacy gasili już płonące trawy, a także pożary jakie rozprzestrzeniły się na las. W powiecie łaskim przy pożarze łąki doszło także do pożaru zaparkowanych w pobliżu samochodów.

Wypalanie traw staje się plagą w Zduńskiej Woli i okolicy. S...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto