Wystawa „Walka Sztuki z Pandemią” w bibliotece w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA

OPRAC.:
Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Wystawa „Walka Sztuki z Pandemią” w bibliotece w Zduńskiej Woli
Wystawa „Walka Sztuki z Pandemią” w bibliotece w Zduńskiej Woli Włodzimierz Rychliński
Udostępnij:
Wystawę „Walka Sztuki z Pandemią” oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zduńskiej Woli. Autorką jest Marzena Sroczyńska-Gudajczyk. Prezentowane prace powstały w różnorodnych technikach rysunkowych i malarskich. Pochodzą z lat 2020 – 2022.

Wystawa „Walka Sztuki z Pandemią” w bibliotece w Zduńskiej Woli

Inspiracją do zrealizowania cyklu prac zatytułowanych „Walka Sztuki z Pandemią” 2020 - 2021 stały się dla autorki wydarzenia z czasu pełnego niepokoju, trudnych doświadczeń jakie niósł i niesie trwający stan pandemii. Na podstawie notatek rysunkowych w „Szkicowniku”, utrwalonych myśli i skojarzeń zaczynały stopniowo wyłaniać się obrazy stanowiące zbiór, który w bardziej lub mniej dosłowny sposób są próbą przekazania emocji.

Ideą podjętego przeze mnie tematu prezentowanego cyklu prac jest swobodne zinterpretowanie zjawiska odwagi wielu twórców, jak również jest wyrazem braku akceptacji rzeczywistości, z którą przyszło się nam zmierzyć. A zatem, w kompozycjach: „Walka Sztuki z Pandemią”, „Artyści Sztuka i niechciana muza Pandemia”, kobieta – malarka jest alegorią Sztuki. Biegnie ona przed siebie, z rozwianymi włosami, jej atrybutami są: pędzel i rama obrazu. Niby bezbronna, lecz mimo to niosąca nadzieję. Postać w masce „doktora plagi” ma tu wymiar symboliczny – to uosobienie Pandemii. Akcja rozgrywa się niemalże jak na teatralnej scenie w realiach karnawału weneckiego. Wśród prezentowanych prac znajdują się kompozycje odnoszące się do przemijania i zadumy. Wyrażam nadzieję, że niebawem nadejdzie lepsze jutro – opisuje swoją wystawę Marzena Sroczyńska-Gudajczyk.

Marzena Sroczyńska-Gudajczyk studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2001 r. pracuje jako nauczyciel m.in. rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Autorka uczestniczy w wystawach zbiorowych i konkursach (nagrody i wyróżnienia), organizuje wystawy indywidualne. W roku 2006 i 2021 uzyskała Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej II st. za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, a w 2016 roku - Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego II st. za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej
i artystycznej. Wielokrotnie otrzymała nagrody za krzewienie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką i muzealnictwem.

Wystawa „Walka Sztuki z Pandemią” w bibliotece w Zduńskiej Woli

Wystawa „Walka Sztuki z Pandemią” w bibliotece w Zduńskiej W...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie