Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyzwanie dla informatyków. W 48 godzin stworzą aplikację dla Zduńskiej Woli

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Aplikację dla Zduńskiej Woli mają stworzyć informatycy podczas wyzwania Hackathon dla Miast. Mają pracować 48 godzin i przygotować narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy wylicza i ocenią jak poradzić sobie z wymianą pieca na ekologiczny.

Wyzwanie dla informatyków. W 48 godzin stworzą aplikację dla Zduńskiej Woli

Aplikacja przeciwko smogowi i wyzwanie dla informatyków, którzy mają ja stwozryć dla Zduńskiej Woli. Jak twierdzą władze miasta, ma to być sposób na wykorzystanie nowych technologii w walce ze smogiem.

Jak informuje magistrat, w ramach 48-godzinnego hackathonu informatycy z całej Polski będą pracowali nad specjalną aplikacją dla miasta. Start zawodów dziś (20 listopada) po południu.

Informatycy przeciwko smogowi

Samorządowcy ze Zduńskiej Woli chcą by powstała prosta w obsłudze aplikacja, która pozwoli zapoznać się z możliwościami wymiany źródła ciepła. Po wejściu na stronę mieszkaniec będzie mógł podać adres nieruchomości, by dowiedzieć się z jakich ekologicznych źródeł ciepła może skorzystać, lub w związku z inwestycjami w sieć ciepłowniczą i gazową w Zduńskiej Woli, będzie mógł skorzystać w niedalekiej przyszłości. Ponadto w aplikacji można będzie wyliczyć koszty inwestycji oraz przybliżone koszty eksploatacji dla każdego z wybranych źródeł energii.

– Zależy nam, by użytkownik aplikacji mógł łatwo porównać wydatki w dłuższym horyzoncie czasowym. Źródło ciepła wybiera się przecież na lata. Czasami większe wydatki inwestycyjne, poniesione na początku, równoważą potem niższe koszty eksploatacji. Chcemy też pokazać, jak kształtowały się ceny surowców na przestrzeni lat, by mieszkaniec mógł oszacować ryzyko związane z tą zmiennością – wymienia prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.

Pomysł stworzenia takiej aplikacji spodobał się organizatorom Hackathonu dla Miast, którzy wybrali go jako wyzwanie dla informatyków uczestniczących w wydarzeniu. Informatycy będą mieli 48 godzin na stworzenie oprogramowania wymyślonego w Zduńskiej Woli. Najlepszy zespół otrzyma 30 tys. zł nagrody i będzie mógł wdrożyć aplikację w mieście.

Organizatorem Hackathonu dla Miast jest Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska. Partnerami wydarzenia zostały Zduńska Wola, Chełm, Stargard i Świdnik. Do rywalizacji informatycznej przystąpi niemal 200 programistów z całej Polski.

Pomysł na aplikacje z potrzeby czasu

– By zmobilizować mieszkańców do transformacji energetycznej, od dwóch lat z budżetu miasta wypłacamy dotacje do wymiany pieców węglowych. Rozbudowujemy też sieci ciepłownicze i aktywnie współpracujemy z gazownią przy budowie kolektorów i rozgałęźników. Zwiększając dostęp mieszkańców do różnych źródeł energii, stwarzamy alternatywę dla ogrzewania budynków węglem – tłumaczy Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Władze miasta zauważyły jednak, że największe wyzwanie dla właścicieli domów stanowi oszacowanie kosztów inwestycji w nowe źródło energii.

– By zrobić to rzetelnie, trzeba wiedzieć, ile kosztuje wykonanie przyłącza, kocioł lub wymiennik ciepła, instalacja nowych grzejników czy związane z tym prace budowlane. Gdy nieruchomość ma dostęp do gazociągu, sieci ciepłowniczej i energetycznej – podjęcie racjonalnej decyzji, z którego źródła ciepła skorzystać, wymaga przygotowania trzech niezależnych analiz, które byłyby ze sobą porównywalne. Trzeba też oszacować bieżące koszty eksploatacyjne – wylicza prezydent Pokora. – Niektórych to odstrasza, innych przerasta .

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto