Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie ptasią grypą w powiecie zduńskowolskim i łaskim. Jest komunikat weterynaryjny

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Zagrożenie ptasią grypą na terenie powiatu łaskiego i zduńskowolskiego. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał zalecenia w związku z pojawieniem się ognisk choroby w województwie łódzkim.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łasku informuje hodowców drobiu o wysoce zjadliwej grypie ptaków i sytuacji epizootycznej tej choroby w województwie łódzkim.

Zagrożenie wystąpienia HPAI w na ternie powiatu łaskiego i zduńskowolskiego zmusza do podjęcia działań prewencyjnych i wzmożenia bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących drób.

Na terenie województwa łódzkiego jest już 16 ognisk ptasiej grypy. W powiatach łaskim i zduńskowolskim służby weterynaryjne zalecają stosowanie zasad, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się groźnej choroby.

Zaleca się zarówno drobnym hodowcom, jak i fermom drobi przestrzeganie zasady trzymania drobiu w zamknięciu.

  • karmienie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
  • przetrzymywanie drobiu na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem;
  • odizolowanie od innego drobiu, kaczek i gęsi;
  • przechowywanie paszy, w tym zielonki, w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem;
  • zgłaszanie lekarzowi weterynarii, wójtowi, burmistrzowi, i innym organom władzy lokalnej zaobserwowanego spadku nieśności lub nagłych, zwiększonych padnięć drobiu;
  • po każdym kontakcie z drobiem lub ptakami dzikimi umycie rąk wodą z mydłem;
  • używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przy czynnościach związanych z obsługą drobiu;

Ptasia grypa

Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym.
Wywoływane przez nią straty wynikają nie tylko z faktu, że wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Przenosicielem wirusów grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie.

Wirus jest zdradliwy również z tego względu, że u jednych ptaków (np. kur czy indyków) może powodować bardzo gwałtowny przebieg i wysoką śmiertelność, podczas gdy przedstawiciele innych gatunków (np. kaczek czy gęsi) czasami chorują, a niekiedy pozostają zdrowe lub wykazują objawy mało specyficzne.

Jakie objawy mogą sugerować, że drób choruje na grypę? Na początku choroby spada apetyt i pragnienie. Ponieważ wirus atakuje mózg, chore osobniki mogą wykazywać objawy nerwowe: drgawki, porażenia skrzydeł, chwiejny chód, skręt szyi. Towarzyszyć temu może duszność, sine zabarwienie grzebienia i biegunka. Ptaki są osowiałe, mają nastroszone pióra i gromadzą się wokół źródeł ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto