Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zduńskowolski Złoty Krzyż walczył pod Grunwaldem już dziesiąty raz [zdjęcia]

Jarosław Stulczewski
Zduńskowolski Złoty Krzyż walczył pod Grunwaldem już dziesiąty raz
Zduńskowolski Złoty Krzyż walczył pod Grunwaldem już dziesiąty raz Marcin Maciaszek
Po raz dziesiąty członkowie Stowarzyszenia Złoty Krzyż ze Zduńskiej Woli uczestniczyli w XXI Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Na grunwaldzkich polach pierwsi zduńskowolanie pojawili się we wtorkowe popołudnie 10 lipca, gdzie odtwarzana jest największa inscenizacja z okresu późnego średniowiecza w Polsce.

Na grunwaldzkich polach pierwsi zduńskowolscy rekonstruktorzy pojawili się we wtorek 10 lipca. Niezmiennie znaleźli się w obozie Chorągwi Ziemi Łęczyckiej, skupiającej w szczególności odtwórców historycznych z centralnej Polski, m. in. Łodzi, Łowicza, Zgierza, Poddębic. Stowarzyszenie reprezentowało osiem osób. Członkowie Złotego Krzyża do czasu bitwy prowadzili życie obozowe. Spali w historycznych namiotach, uczestniczyli w wartach dziennych i nocnych. Aby przetrwać do bitwy byli zmuszeni przygotowywać sobie posiłki zgodnie z recepturą późnośredniowiecznej kuchni. W środę odbyły się manewry Chorągwi. Ćwiczono m. in. noszenie broni, walkę i szyk. W piątek przeprowadzono próbę generalną inscenizacji z udziałem rekonstruktorów, będąca przygotowaniem do sobotniej walki. Zwieńczeniem piątkowego dnia była wieczorna uczta.

Chorągiew Ziemi Łęczyckiej podczas tegorocznej już XXI Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, wstawiła w pole blisko 60 lekko zbrojnych, uzbrojonych w drzewce (halabardy, glewie, berdysze), pawęże, hakownice i kusze. Zduńskowolskie Stowarzyszenie Złoty Krzyż na polu największej późnośredniowiecznej historycznej inscenizacji w środkowej Europie, reprezentowało trzech jej członków: dwóch halabardników (Bogdan Górny, Jarosław Stulczewski) i jeden kusznik (Radosław Maniecki).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto