Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z letniego na zimowy już w niedzielę, 30 października

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki na czas zimowy. To oznacza, że będziemy spać o godzinę dłużej, ale zmrok będzie zapadał wcześniej. Zachód słońca w listopadzie będzie tuż po godz. 16. Wschodem słońca można będzie się za to cieszyć przed godz. 7.

Zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas już w ten weekend - z 29 na 30 października 2022 roku.

W nocy 29 października, o godzinie 3 czasu letniego środkowoeuropejskiego zegary przestawimy na godz. 2 czasu środkowoeuropejskiego.

Zmiana następuje na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Rozporządzenie reguluje więc przestawianie zegarków i zmianę czasu jeszcze na najbliższe cztery lata. Do czasu letniego powrócimy w 2023 r. 26 marca, gdy o godzinie 2 czasu środkowoeuropejskiego przesuniemy zegary o godzinę do przodu na godz. 3.

Czas letni będzie wprowadzany:

  • w 2023 r. – dnia 26 marca,
  • w 2024 r. – dnia 31 marca,
  • w 2025 r. – dnia 30 marca,
  • w 2026 r. – dnia 29 marca

Czas zimowy:

  • w 2023 r. – dnia 29 października,
  • w 2024 r. – dnia 27 października,
  • w 2025 r. – dnia 26 października,
  • w 2026 r. – dnia 25 października

W związku z cofnięciem wskazówek z godziny 3 na godz. 2 2 nocy z 29 na 30 października, pociągi kursujące o tej porze zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu na docelową stację nie zmienią się.

Koniec ze zmianą czasu nie tak prędko

W 2018 roku Unia Europejska przeprowadzała ankietę wśród mieszkańców dotyczącą zmiany czasu. Także w 2018 roku państwa Unii Europejskiej zdecydowały o tym, że przygotują się do zniesienia zmiany czasu. W 2019 r. miał nastąpić po raz ostatni obowiązkowa, a następnie kraje członkowskie miały dokonać wyboru.

Sytuacja się jednak zmieniła. Komisja Europejska przygotowała dyrektywę, jaka miała znieść zmiany po 2021 roku, którą przyjął Parlament Europejski, ale już nie udało się to na poziomie Rady, czyli ministrów państw członkowskich.

Kraje dotąd nie porozumiały się w sprawie tego, która strefa czasowa miałaby obowiązywać w Unii Europejskiej.

Wydawany co pięć lat na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej - wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego, ale go nie znosi.

Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026).

- Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią - informuje ministerstwo rozwoju i technologii .

Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chodzi o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie. Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Zgodnie z nią czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu.

Czas letni funkcjonuje w Polsce od 1977 r. Zmiany czasu dokonywane są na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat, po ogłoszeniu przez Komisję Europejską komunikatu w tej sprawie. Chodzi o podanie do publicznej wiadomości konkretnych dat rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto