Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny punkt dydaktyczny w przedszkolnym ogrodzie przy Żytniej w Zduńskiej Woli

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Przedszkole Publiczne nr 6 w Zduńskiej Woli z ekologicznym projektem. Placówka przy ul. Żytniej pozyskała dotacje na urządzenie punktu dydaktycznego w przedszkolnym ogródku.

Przedszkole przy ul. Żytniej w Zduńskiej Woli wzięło udział w programie "Nasze ekologiczne pracownie" i urządziło punk edukacyjny w swoim ogródku. Dotację placówka uzyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

- Przed wejściem do budynku, na pasie ziemi o wymiarach 24m x 3,60m zaprojektowany jest las, który służyć będzie rozwijaniu edukacji przyrodniczej i ekologicznej dzieci. Poznawać tu będziemy budowę ekosystemu leśnego i szczególną rolę lasu na naszej planecie. Znajdziemy tu: sosnę górską miniaturowa, wrzosy, jodły koreańskie, tablicę edukacyjną „Spacer po lesie”, dzięki której dzieci mogą poznawać las roślinność i jego mieszkańców. Dodatkowo część ta wzbogacona jest o rzeźbę zajączka i zakątek grzybiarza z rzeźbami grzybów i tabliczkami gatunkowymi. Ustawiliśmy także tablicę edukacyjną z przekrojem mrowiska i rzeźbę mrówki - opisuje projekt dyrekcja przedszkola.

Na tym nie koniec, bo w przedszkolnym ogródku jest jeszcze ścieżka zmysłów:

Kolejną część punktu dydaktycznego stanowi długa na siedem metrów, rozwijająca zmysły, ścieżka sensoryczna, umieszczona za budynkiem przedszkola. Jest ona doskonałym narzędziem w pracy terapeutycznej i edukacyjnej. Spacer po ścieżce wpływa na pobudzanie wrażeń i wyobraźni dotykowej, rozwój motoryki, równowagi oraz koordynacji. Różne rodzaje nawierzchni działają pobudzająco zarówno na zmysł dotyku, jak i słuchu. Stymulują ośrodkowy układ nerwowy oraz prowokują mózg do efektywniejszego działania. Na ścieżce sensorycznej dziecięce stopy połaskoczą min.: żwirek, piasek, kora czy kamienie.

Dla przedszkolaków przygotowano również miejsce do obserwacji ptaków i owadów. Między świerkami stoją: karmnik, poidełka oraz wrzutki z tablicą edukacyjną "Ptaki”, "Hotel dla owadów” i gra dydaktyczna typu "Koło fortuny”. Są także domki dla motyli.

W zacienionej części ogrodu znalazła miejsce "Sala pod chmurką": stoły i ławki ustawione w półkolu ułatwią komunikację i koncentrację uwagi podczas prowadzonych zajęć dydaktycznych. Świeże powietrze, drzewa, słońce, ćwierkające ptaki: taka forma edukacji będzie atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej sali przedszkolnej. Jest tu także drewniana konstrukcja: dendrofon, urządzenie umożliwiające poznanie jakie dźwięki wydają różne gatunki drzew.

- Nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem jego najmłodszych uczestników, ich rodziców oraz partnerów środowiska lokalnego. Będzie atrakcyjną przestrzenią edukacyjną dla przedszkolaków, która sprzyjać będzie zmysłowej zabawie i nauce, pomoże w zdobyciu i uporządkowaniu wiedzy o otaczającym świecie, przyczyni się do wyrównywania szans edukacyjnych naszych wychowanków z niepełnosprawnościami i deficytami rozwojowymi - uważa pełniąca obowiązki dyrektora przedszkola Anna Solarek.

Wartość ogólna programu to 47.485 zł. Wysokość dofinansowania ze środków WFOSiGW w Łodzi wynosi 42.542 zł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto