Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital zakaźny w Zduńskiej Woli ma pierwszych pacjentów. Mogą być z całej Polski

Redakcja
Szpital zakaźny w Zduńskiej Woli ma pierwszych pacjentów. Mogą być z całej Polski
Szpital zakaźny w Zduńskiej Woli ma pierwszych pacjentów. Mogą być z całej Polski Agnieszka Olejniczak
Szpital zakaźny w Zduńskiej Woli ma już pierwszych pacjentów. Zajęta jest już niemal połowa miejsc przygotowanych na oddziale obserwacyjno - zakaźnym.

Szpital zakaźny w Zduńskiej Woli ma już pierwszych pacjentów

W Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym, który od środy jest szpitalem zakaźnym, są już pierwsi pacjenci chorzy na koronawirusa. Zajęta jest już niemal połowa miejsc przygotowanych na oddziale obserwacyjno - zakaźnym.

Obecnie (22 października) do szpitala zakaźnego w Zduńskiej Woli przyjęto już 19 pacjentów na oddział obserwacyjno - zakaźny oraz dwóch na oddział chirurgii dla pacjentów z COVID - 19.

Kto trafia do szpitala w Zduńskiej Woli? Pacjenci nie koniecznie są mieszkańcami powiatu zduńskowolskiego. Jak podkreśla wojewoda, którego decyzją przekształcono szpital w Zduńskiej Woli w jednoimienny, nie obowiązuje tu żadna rejonizacja.

- Z uwagi na brak rejonizacji, do Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego mogą trafiać pacjenci z całego województwa łódzkiego, a nawet spoza naszego województwa - informuje biuro prasowe wojewody łódzkiego.

- Dzwonią telefony z Łodzi, Radomska a nawet Częstochowy - nie ukrywa prezes zduńskowolskiego szpitala Janusz Ratajczyk.

Co z pacjentami bez koronawirusa?

Mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego, którzy potrzebują hospitalizacji, ale nie są chorzy na kronawirusa, nie są przyjmowani do Zduńskiej Woli. Muszą szukać pomocy w innych placówkach.

- Pacjenci z powiatu zduńskowolskiego w przypadku chorób innych niż COVID-19 powinni korzystać z innych okolicznych szpitali. Jednocześnie dyspozytorzy medyczni, odpowiadający za dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), które udzielają medycznych czynności ratunkowych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, na bieżąco są informowani o wszelkich zmianach w zakresie przekształceń szpitali w kierunku tworzenia łóżek dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzeniem COVID-19 i w oparciu o posiadane informacje podejmują decyzję o kierunku transportu pacjentów przez ZRM - wyjaśnia Łódzki Urząd Wojewódzki.

Decyzja wojewody

16 października wojewoda łódzki wydał decyzję dla Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego, polecającą w okresie od 21 października 2020 r. do odwołania, realizację świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 poprzez zapewnienie w podmiocie leczniczym 69 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

W Zduńskiej Woli od środy jest więc 41 miejsc na oddziale obserwacyjno - zakaźnym, dawnym wewnętrznym oraz 13 łóżek na chirurgii.

W szpitalu ma być także 15 łóżek ginekologicznych, ale ten oddział jest na razie nieczynny. Z powodu braku personelu, który choruje na koronawirusa lub jest na kwarantannie.

Jak zapewnia prezes szpitala Janusz Ratajczyk, na internie i chirurgii obsada jest zapewniona. Pacjentami opiekuje się dwóch lekarzy na chirurgii oraz trzech na oddziale wewnętrznym.

W szpitalu jest 5 respiratorów i dwóch anestezjologów.

Do pomocy przy chorych przesunięte zostały także pielęgniarki z oddziału dziecięcego, które wspomagają koleżanki z interny i chirurgii.

Jak pracują poradnie i laboratorium?

Szpital, jako zakaźny, jest zamknięty dla osób z zewnątrz. Nie można wejść do głównego budynku. W związku z tym nie ma możliwości skorzystania ze szpitalnej pracowni RTG.

Władze szpitala przeniosły większość diagnostyki do budynku dawnej chirurgii, gdzie działają także poradnie specjalistyczne.

Bez przeszkód, bo w osobnym budynku, można korzystać z badań laboratoryjnych, pracowni USG, tomografu komputerowego.

Komunikat zarządu szpitala w Zduńskiej Woli

Zduńskowolski Szpital Powiatowy Sp. z o.o. informuje, że w związku z Decyzją Wojewody Łódzkiego z dnia 16 października 2020 roku - w okresie od 21.10.2020 roku do odwołania – został zobowiązany do zabezpieczenia 69 łóżek obserwacyjno – zakaźnych dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia wirusem COVID-19, co skutkuje koniecznością wyłączenia budynku głównego szpitala z dostępności dla pacjentów poza hospitalizacyjnych.

W związku z powyższym informujemy, że od 21.10.2020 roku:

  • nie będziemy realizowali badań rentgenodiagnostycznych i prób wysiłkowych oraz badań endoskopowych dla pacjentów ambulatoryjnych.
  • świadczenia w zakresie pobierania materiału do badań laboratoryjnych, poradni rehabilitacyjnej jak również badań USG (tel. 43 824 41 71), EKG Holter (tel. 43 824 41 02), Echo serca będą realizowane w pomieszczeniach poradni ambulatoryjnych (BUDYNEK NR 11 przy ul. Królewskiej 29 - parter starego budynku chirurgii-wejście od ul. Królewskiej lub od strony podwórka).
  • Poradnia dla kobiet „K”, będzie funkcjonować w ROPCHN - wejście od parkingu. Telefon: 513-906-852
  • nie będzie można skorzystać z Ambulatorium Izby Przyjęć (np. pomoc w zakresie chirurgii). W stanach nagłych po godzinach funkcjonowania Por. Chirurgicznej należy zgłosić się do ościennych szpitali.
  • w tym okresie nie będą realizowane również świadczenia w zakresie rehabilitacji stacjonarnej, dziennej, zabiegów fizjoterapii ambulatoryjnej.

Prezes Zarządu Janusz Ratajczyk

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto