Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Sędziejowicach obchodziła setne urodziny! To placówka z bogatą historią!

Milena Chmielewska
Milena Chmielewska
Mało która szkoła może pochwalić się takim wiekiem
Mało która szkoła może pochwalić się takim wiekiem szkoła
Mimo wojny oraz wielu zawirowań, szkole rolniczej udało się przetrwać. To jedna z najstarszych placówek w Polsce!

To już sto lat istnienia szkoły rolniczej w Sędziejowicach. Takim jubileuszem może pochwalić się niewiele placówek oświatowych, co czyni sędziejowicką szkołę wyjątkową i jedną z najstarszych w Polsce.

Jubileusz połączono z obchodami Dnia Niepodległości, a uroczyste świętowanie odbyło się 15 listopada. Odsłonięto
jubileuszową tablicę z okazji stulecia szkoły. Następnie młodzież przedstawiły historię placówki oraz kluczowe wydarzenia, które doprowadziły do objęcia szkoły patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
]

Bogata historia

Początki historii szkoły datuje się na rok 1920, kiedy to miejscowe kółko rolnicze wystąpiło z inicjatywą zorganizowania szkoły rolniczej na terenie majątku przejętego w roku 1918.

W lutym 1921 roku, dzięki pomocy posła Henryka Wyrzykowskiego, delegaci wsi: Ignacy Gołębiewski i Franciszek Wolniak uzyskali zezwolenie władz na otwarcie szkoły.

Dzięki temu od roku 1922 na terenie majątku ziemskiego rozpoczęto prowadzenie kursów rolniczych. Oficjalne otwarcie "Ludowej Szkoły Rolniczej" nastąpiło 15 listopada 1924 roku. W tymże roku rozpoczęto budowę gmachu szkoły na miejscu dawnej cerkwi.

Przedsięwzięcie zakończono w roku 1927.Po wybuchu II Wojny Światowej obiekt przejęli okupanci. Zaraz po wyzwoleniu, bo już 4 marca 1945 roku, dzięki ofiarności pierwszych nauczycieli oraz mieszkańców wsi reaktywowano szkołę rolniczą. W rok później otwarto 3-letnie Męskie Gimnazjum Rolnicze, przemianowane w roku 1947 na Liceum Rolnicze a następnie na Technikum Rolnicze.

W latach 1969/1970 odbyła się rekrutacja do Technikum Rolno-Łąkarskiego. W roku 1975 w Sędziejowicach powołano Zespół Szkół Rolniczych z czterema typami szkół, a w dwa lata później podjęta została inicjatywa rozbudowy szkoły. Inicjatywa ta jest nieodłącznie związana z osobą długoletniego dyrektora ZSR w Sędziejowicach - Wojciecha Kabzy. W wyniku zakończenia pierwszej części cyklu inwestycyjnego w roku 1981 oddano do użytku gmach dydaktyczny z 18 pracowniami, klubem i zapleczem oraz 20-rodzinny Dom Nauczyciela.

W roku 1990 wybudowano jedną z największych w regionie halę sportową i rozbudowano internat, wykonując tym samym następną część cyklu inwestycyjnego na terenie ZSR w Sędziejowicach. W roku 1994 Szkoła otrzymała imię Władysława Grabskiego.

Szkoła rolnicza w Sędziejowicach wykształciła i wychowała do dziś ponad 5000 absolwentów. Znaczna część z nich ukończyła studia wyższe. Spotykamy ich w całej Polsce wśród polityków, lekarzy, aktorów, dziennikarzy, księży, nauczycieli, naukowców i w wielu innych miejscach. Dziś, rolniczy charakter szkoły nadal jest podtrzymywany i kształci ona wysokiej klasy specjalistów z dziedziny rolnictwa, weterynarii czy pszczelarstwa przygotowując ich do funkcjonowania w zjednoczonej Europie.

W styczniu 2022 roku szkoła rolnicza w Sędziejowicach dołączyła do grona szkół resortowych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjmując nazwę Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach. Tym samym rozpoczął się nowy dynamiczny rozwój szkoły.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto