Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GOK Widawa przygotował widowisko folklorystyczne

wll
Widowisko folklorystyczne "Oj dana, dana, Kasia za Jasia będzie wydana"
Widowisko folklorystyczne "Oj dana, dana, Kasia za Jasia będzie wydana" Materiały GOK Widawa
"Oj dana, dana, Kasia za Jasia będzie wydana" - to tytuł niecodziennego widowiska folklorystycznego, które kilka dni temu miało swoją premierę w Gminnym Ośrodku Kultury w Widawie.

Widowisko przedstawia obrzędy związane z zaślubinami na dawnej wsi. Jak mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia, szefowa widawskiego GOK Anna Krześniak, celem przedstawienia było wzbogacenie wiedzy o kulturze regionu i zachęcenie, zwłaszcza młodzieży, do kultywowania tradycji ludowych oraz uświadomienie jak ważne zadanie spełnia folklor w kształtowaniu świadomości regionalnej i tożsamości mieszkańców.

Widowisko zostało przygotowaną z dużym poczuciem humoru inscenizacją wszystkiego, co wiązało się z organizacją wesela i samym wiejskim weselem. Zaczęło się od zalotów, poprzez zwiady, swaty, zaręczyny, wyjście do ślubu, ceremonię ślubu, rozpleciny wianka aż po oczepiny. W inscenizacji wzięli udział miejscowi artyści: amatorska grupa teatralna "Tacy Sami", zespół śpiewaczy i kapela "Widawianie" oraz amatorska grupa wokalna "PracującyRazem".

- Choć to amatorzy, to kunszt aktorski i wokalny jaki zademonstrowali zadziwił chyba wszystkich widzów w wypełnionej po brzegi sali. Salwy śmiechu publiczności jako reakcja na to co dzieje się na scenie i nie tylko, przeplatały się z ludowymi przyśpiewkami - zauważa Anna Krześniak.

Jak na wesele przystało, przygotowano też poczęstunek dla uczestników imprezy. Był chleb, kiełbasa i kaszanka, placek drożdżowy podawany jak niegdyś z przetaka, a także kosze jabłek z miejscowego gospodarstwa sadowniczego.

- To już kolejna impreza folklorystyczna jaką organizujemy, i zarówno ja, jak i moi cudowni artyści-amatorzy i wszystkie zaangażowane w nią osoby doświadczamy niemałej przyjemności obcowania z tradycją zapisaną w ludzkich sercach, a tak mało znaną młodemu pokoleniu - przyznaje Anna Krześniak. - Pamięć o dawnych zwyczajach i tradycjach jest dla mnie i nie tylko rzeczą nad wyraz ważną, o czym nie powinno się zapominać.

W widowisku w głównych rolach wystąpili:
Jasiek – Piotr Dobrowolski
Kasia – Justyna Chojnacka
Józek swat (starosta) – Marcin Janiak
Ojciec Kasi – Piotr Chojnacki
Matka Kasi – Edyta Płóciennik
Matka Jaśka – Urszula Dobrowolska
Starościna – Katarzyna Gryga
Ciotka Kasi – Urszula Skrzypek
Sąsiadka II – Anita Kozieł fryzjer
Sąsiadka III – Edyta Kapiczyńska
Ksiądz – Ireneusz Płóciennik

Anna Krześniak podkreśla też duży wkład Elżbiety Herman w przygotowanie i realizację widowiska.Widowiska, którego powtórka zapowiadana jest wstępnie na walentynki.

Widowisko prezentujące obrzędy weselne było kolejną w ostatnich latach imprezą folklorystyczną przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury. Wcześniej była „Pierzawka”, tradycyjne andrzejki czy Noc Świętojańska.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto