Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanki Zduńskiej Woli nie dały się oszukać fałszywemu prokuratorowi

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Mieszkanki Zduńskiej Woli nie dały się oszukać fałszywemu prokuratorowi
Mieszkanki Zduńskiej Woli nie dały się oszukać fałszywemu prokuratorowi kpp zduńska wola
Dużą czujnością wykazały się dwie mieszkanki Zduńskiej Woli. Nie dały się oszukać oszustowi podającemu się za prokuratora prowadzącego postępowanie. Podobnych przypadków jest w Zduńskiej Woli coraz więcej.

Mieszkanki Zduńskiej Woli nie dały się oszukać fałszywemu prokuratorowi

Oszuści zaczęli przedstawiać się za prokuratorów, by wzbudzić respekt u odbierających telefon. Dzięki czujności i zachowaniu prostych środków ostrożności, dwie zduńskowolanki nie dały się oszukać. Do każdej z nich zadzwonił mężczyzna, podający się za pracującego w Zduńskiej Woli prokuratura. Przedstawił się z imienia i nazwiska. Powiedział, że rozpracowuje oszustów i otrzymał informację, że kobiety mają być kolejnymi pokrzywdzonymi w zawarciu fałszywej umowy pożyczki. Zapewnił, że dzwoni by pomóc w uratowaniu ich oszczędności. Dla potwierdzenia swojej wiarygodności, podał numer telefonu, gdzie kobiety mogły zadzwonić i potwierdzić, że dana osoba to prawdziwy prokurator. Kobiety nie uwierzyły. Każda z nich zadzwoniła do zduńskowolskiej prokuratury i tam dowiedziały się, że gdyby nie ich czujność, zostałyby pozbawione swoich oszczędności.

Oszust podający się przez telefon za prokuratora nakłania:

  • do podania danych z dowodu osobistego
  • do podania danych naszego konta bankowego lub bankowej aplikacji mobilnej
  • do wykonania przelewu na wskazane przez niego konto
  • do wypłaty naszych pieniędzy z konta bankowego i przekazanie gotówki.

Jeśli podczas rozmowy powiemy, że posiadamy oszczędności w gotówce w domu, to przekona nas, byśmy te pieniądze mu oddali w „depozyt”. Pamiętajmy, że taki oszust najczęściej nie działa sam. Jeden dzwoni jako „prokurator”, drugi przychodzi z polecenia „prokuratora”, by odebrać gotówkę. Może być też przedstawiany jako pracownik prokuratury lub policjant np. CBŚP – przestrzega st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk z Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli. Apelujemy do Państwa o ostrożność i nie uleganie emocjom oraz presji czasu. Metoda „na prokuratora” nie różni się schematem od znanych metod „na wnuczka” czy „na policjanta”. W przypadku odebrania takiego telefonu, należy natychmiast rozłączyć się i zadzwonić na policję.

Policjanci przypominają, że:

Prokuratorzy i policjanci nie dzwonią do osób prosząc o pieniądze, nie pytają o majątek osobisty, nie informują o prowadzonych działaniach operacyjnych. Oszuści będą przekonywać nas, że można zweryfikować ich tożsamość dzwoniąc pod podany przez nich numer telefonu. Pamiętajmy, że dzwoniąc na wskazany numer, po drugiej stronie słuchawki będzie podstawiona osoba, która potwierdzi, że dany „prokurator” jest prawdziwy. Prawdziwe numery telefonów do prokuratury czy policji, są dostępne w internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto