MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory do Sejmiku Województwa Łódzkiego. PiS traci większość. KO, TD i Lewica mają o jednego radnego więcej PEŁNY SKŁAD SEJMIKU/ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Historia się powtarza. W 2018 roku PiS ograł Koalicję Obywatelską i PSL zdobywając o jeden mandat więcej i tej jeden mandat przesądził o minimalnej większości. Teraz o jeden mandat więcej od PiS zdobyły razem KO, Trzecia Droga (Polska2050/PSL) i Lewica. To właśnie jeden mandat Lewicy w Łodzi przesądzi o odebraniu władzy PiS w Łódzkiem.
Historia się powtarza. W 2018 roku PiS ograł Koalicję Obywatelską i PSL zdobywając o jeden mandat więcej i tej jeden mandat przesądził o minimalnej większości. Teraz o jeden mandat więcej od PiS zdobyły razem KO, Trzecia Droga (Polska2050/PSL) i Lewica. To właśnie jeden mandat Lewicy w Łodzi przesądzi o odebraniu władzy PiS w Łódzkiem.
Historia się powtarza. W 2018 roku PiS ograł Koalicję Obywatelską i PSL zdobywając o jeden mandat więcej i ten jeden mandat przesądził o minimalnej większości. Teraz o jeden mandat więcej od PiS zdobyły razem KO, Trzecia Droga (Polska2050/PSL) i Lewica. To właśnie jeden mandat Lewicy w Łodzi przesądzi o odebraniu władzy PiS w Łódzkiem.

Wyniki wyborów do łódzkiego sejmiku 2024

Ostateczne wyniki elekcji do sejmiku pokazują, jak bardzo pomyliły się sondaże exit poll dla Łódzkiego. Najlepszy rezultat osiągnął PiS - 37,57 proc., wyżej o blisko 4 pkt. proc. niż w sondażach. Druga KO sięgnęła po 30,41 proc., co znaczy, że jej wynik został przeszacowany. Trzecia Droga zdobyła 14,21 proc. czyli jej wyniku nie doszacowano, Lewica zaś o pół pkt. przeszacowano. Oczywiście matematycznie PiS w nowym sejmiku traci większość, ale już w wieczorem w powyborczy poniedziałek pojawiły nieoficjalne informacje, że obecna władza nie odpuści i zechce przeciągnąć na swoją któregoś z nowych radnych KO bądź TD.

PiS zdobył zatem 16 mandatów radnych, tyle tylko, że po ponad pięciu latach żegna się z władzą w województwie, bo by ją utrzymać, partii braknie jednego mandatu. Radnymi nowego klubu PiS - według kolejności okręgów - zostali

 • Piotr Adamczyk (obecny wicemarszałek)
 • Michał Król
 • Grzegorz Schreiber (obecny marszałek)
 • Waldemar Wojciechowski
 • Zbigniew Linkowski
 • Maciej Łuczak
 • Marlena Sagan
 • Edward Kiedos
 • Dorota Więckowska
 • Beata Dróżdż
 • Dariusz Rogut
 • Aneta Nieźwiecka
 • Konrad Zyberyng
 • Janusz Ciesielski
 • Ewa Wendrowska
 • Beata Ozga-Flejszer

W roli radnego zadebiutuje Grzegorz Schreiber, który choć marszałkiem jest od ponad pięciu lat, to jednak bez mandatu radnego. Nowi radni to także były senator Maciej Łuczak oraz Konrad Zyberyng, a Michał Król wraca do sejmiku po przerwie.

Z sejmikiem rozstają się wysocy rangą radni PiS: Iwona Koperska, przewodnicząca sejmiku, która przegrała wybory z czwartego miejsca listy w okręgu nr 3 i wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który bezskutecznie walczył o fotel wójta Woli Krzysztoporskiej, a przegrał mimo promowania się na południowym wschodzie województwa przez ponad pięć lat. Radny Paweł Kowalczyk wszedł do drugiej tury wyborów na wójta Rozprzy, Alicja Antczak została radną powiatu zgierskiego.

Były marszałek Włodzimierz Fisiak oraz radna Halina Rosiak w wyborach nie wystartowali. Wybory do sejmiku przegrał obecny członek zarządu województwa Andrzej Górczyński, który w zarządzie zasiada bez mandatu radnego, a drugi z członków zarządu - Robert Baryła - przeszedł do drugiej tury wyborów wójta gminy Kutno.

Kto odsunie PiS od władzy?

Druga w wyborczym zestawieniu KO wprowadziła do sejmiku 12 radnych. Zostali nimi:

Joanna Skrzydlewska
Hanna Gill-Piątek
Monika Malinowska-Olszowy
Maciej Riemer
Tomasz Karauda
Małgorzata Grabarczyk
Wojciech Ziółkowski
Magdalena Werstak
Maciej Sulgan
Magdalena Spólnicka
Jacek Sokalski
Justyna Kulig

Prawdopodobna kandydatka KO na marszałka Joanna Skrzydlewska, była wicemarszałek, wraca do sejmiku po kadencji spędzonej w roli wiceprezydenta Łodzi, pozostali wybrani to sejmikowi debiutanci. Tym samym w nowym klubie KO nie zasiądzie żaden z obecnych radnych tej formacji w sejmiku. Wyborcy pożegnali przede wszystkim Witolda Stępnia, byłego dwukrotnego marszałka województwa, odchodzi także Marcin Bugajski, wyrazisty w tej kadencji szef klubu KO, którego wycięto z listy na etapie jej konstruowania. Bugajski startował do Rady Miejskiej Łodzi, jednakże wybory przegrał. Zbyt słabe wyniki do reelekcji osiągnęły radne Anna Rabiega, Bożena Ziemniewicz, Katarzyna Sadowska i Iwona Lewandowska, a w wyborach nie wystartowali radni Edyta Strumian, Paweł Drążczyk, Paulina Ciepłucha i Arkadiusz Gajewski

Nowi radni Trzeciej Drogi w łódzkim sejmiku

Lista TD nie wzięła mandatów radnych w Łodzi i okręgu obejmującym powiaty kutnowski, łęczycki, łowicki i zgierski. Z trzech pozostałych okręgów do sejmiku weszli:

Agnieszka Ryś
Adam Nowak
Piotr Wojtysiak
Artur Bagieński

Biorąc pod uwagę fakt, iż TD w sondażach dla łódzkiego pompowano wynik nawet ośmiomandatowy, ostateczny rezultat jest dramatyczny. Poza Arturem Bagieńskim, niegdyś wicemarszałkiem, pozostała trójka radnych debiutanci w sejmiku, ale politycy sporo znaczący w swoim środowisku. Nowak to wiceminister rolnictwa, a Wojtysiak jest starostą piotrkowskim. Wojtysiaka wymieniano przed wyborami jako prawdopodobnego kandydata TD na marszałka województwa, tyle, że z takim wynikiem wyborczym TD może liczyć co najwyżej na fotel wicemarszałka. Nie weszli wieloletni radni PSL: Andrzej Chowis, Elżbieta Nawrocka, a także Marek Mazur, były przewodniczący sejmik przez trzy kadencje, obecnie wicewojewoda łódzki.

Lewica z jednym, ale kluczowym radnym

Radnym, którego wynik zdecydował o jednomandatowej przewadze nad PiS, jest Piotr Bors, dyrektor jednego z departamentów w Urzędzie Miasta Łodzi. Lewica tym samym wraca do sejmiku po pięciu latach przerwy. Bors był już radnym sejmiku w kadencji 2014-18 i również wówczas był jedynym radnym Lewicy, wtedy noszącej nazwę SLD. W tamtej kadencji jednak PO i PSL miały na tyle znaczącą przewagę nad PiS, że Bors zasiadał w ławach opozycji. W tym przypadku jednak historia się nie powtórzy.

Łódzki sejmik liczy 33 mandaty, co znaczy, że minimalna większość potrzebna do rządzenia wynosi 17 mandatów. Sesja inauguracyjna nowej kadencji sejmiku odbędzie się najwcześniej po długim majowym weekendzie.

NA KOLEJNYCH SLAJDACH GALERII ZDJĘĆ ZOBACZ WIZERUNKI WSZYSTKICH NOWYCH RADNYCH SEJMIKU

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto