MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek 16-latka na hulajnodze elektrycznej w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA

OPRAC.: red.
Do groźnego wypadku  doszło na ulicy Kilińskiego w Zduńskiej Woli. 16-latek jadąc hulajnogą elektryczną, nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia z samochodem. Z urazem głowy trafił do szpitala. Policja apeluje do jeżdżących hulajnogami do zachowanie ostrożności i zakładanie kasku, który chroni głowę w razie upadku.
Do groźnego wypadku doszło na ulicy Kilińskiego w Zduńskiej Woli. 16-latek jadąc hulajnogą elektryczną, nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia z samochodem. Z urazem głowy trafił do szpitala. Policja apeluje do jeżdżących hulajnogami do zachowanie ostrożności i zakładanie kasku, który chroni głowę w razie upadku. mat. KPP Zduńska Wola, naszemiasto.pl
Do groźnego wypadku doszło na ulicy Kilińskiego w Zduńskiej Woli. 16-latek jadąc hulajnogą elektryczną, nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia z samochodem. Z urazem głowy trafił do szpitala. Policja apeluje do jeżdżących hulajnogami do zachowanie ostrożności i zakładanie kasku, który chroni głowę w razie upadku.

Do wypadku doszło dzisiaj, 5 czerwca o godzinie 9.30, na ulicy Kilińskiego w Zduńskiej Woli. Na miejscu zdarzenia policjanci wstępnie ustalili, że 16-latek, jadący hulajnogą elektryczną, nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z prawej strony kierowcy fiata. W wyniku zdarzenia, nastolatek odniósł poważne obrażenia i został przetransportowany do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Pamiętajmy, aby dla własnego bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze, zakładać na głowę kask ochronny. W przypadku potrącenia lub upadku, kask chroni głowę przed poważnym urazem i może uratować życie. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o stosowanie się do obowiązujących przepisów i zachowanie ostrożności - podkreśla sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk, oficer prasowy zduńskowolskiej policji.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: konsekwencje prawne

Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

  • za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 złotych;
  • przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 złotych. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wynosi od 300 do 500 złotych;
  • za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych - kara w wysokości 100 złotych.
od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto