Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Żonkil w Zduńskiej Woli 2023. Powiat i miasto upamiętniło 80 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Żonkile dla mieszkańców ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Na głównych ulicach Zduńskiej Woli mieszkańcy spotkali władze powiatu, miasta i przedstawicieli instytucji kultury rozdających żonkile - symbol pamięci o Żydach
Na głównych ulicach Zduńskiej Woli mieszkańcy spotkali władze powiatu, miasta i przedstawicieli instytucji kultury rozdających żonkile - symbol pamięci o Żydach Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli / Urząd Miasta Zduńska Wola
Zduńska Wola upamiętniła przypadającą w tym roku 80. rocznicę wybuchu w getcie warszawskim. Powiat i miasto oraz podległe samorządom instytucje przystąpiły do akcji Żonkil zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przywracającej pamięć o tragicznych losach Żydów w czasie wojny.

Jak relacjonuje Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, w rocznicę przypadającą w środę 19 kwietnia w południe na głównych ulicach Zduńskiej Woli mieszkańcy spotkali władze powiatu, miasta i przedstawicieli instytucji kultury rozdających żonkile – symbol tego, że „Łączy Nas Pamięć”, także o zduńskowolskich Żydach, którzy podobnie jak warszawscy, zamknięci zostali w getcie.

Jak z kolei przypomina Urząd Miasta Zduńska Wola, powstanie w warszawskim getcie było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali, która została podjęta przez organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Żydowski opór przeszedł do historii jako pierwsze powstanie w okupowanej Europie.

Na terenie getta działał Żydowski Związek Wojskowy oraz Żydowska Organizacja Bojowa. Po stronie mieszkańców getta walczyło około 1500 bojowników. Ich dowódcą był Mordechaj Anielewicz. Powstańcy dysponowali bardzo małą liczbą sztuk długiej broni i broni maszynowej. Mieli kilkaset granatów i koktajli Mołotowa. Część broni otrzymali od żołnierzy Armii Krajowej.

Ocalało zaledwie około 200 zduńskowolskich Żydów z prawie 9 tysięcy

- Przypominając te tragiczne wydarzenia, warto wspomnieć o losie zduńskowolskich Żydów, którzy podobnie jak warszawiacy oddzieleni zostali od swoich sąsiadów i zamknięci za drutami w wyznaczonej do tego celu części miasta. Mieszkańcy, a raczej więźniowie drugiego co do wielkości getta w tzw. Kraju Warty wymordowani zostali w ciągu trzech dni sierpnia 1942 roku w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem (niem. Kulmhof). Po zakończeniu wojny do miasta powróciło około dwustu ocalonych spośród prawie dziewięciu tysięcy zduńskowolan wyznania mojżeszowego mieszkających tu przed 1939 rokiem – przypomina zduńskowolski magistrat.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto