Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup włocławski Wiesław Mering ma koronawirusa

Redakcja
Diecezja Włocławska
Biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering jest zakażony koronawirusem. Poinformowała o tym kuria w oficjalnym komunikacie.

Biskup włocławski Wiesław Mering jest zakażony koronawirusem

Biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering ma koronawirusa. O chorobie hierarchy poinformowała kuria w oficjalnym komunikacie.

Jak informuje Diecezja Włocławska, 19 października wieczorem stwierdzono obecność koronawirusa u bp. Wiesława Meringa. Od piątku, 16 października, biskup włocławski przebywał w kwarantannie.

"Ksiądz Biskup pozostaje w izolacji domowej, jest osłabiony, ale jego stan się poprawia. Do 28 października odwołane są wszystkie zajęcia biskupa diecezjalnego.

W minionym tygodniu bp Mering przebywał poza diecezją i nie miał kontaktu z pracownikami Kurii, stąd wszystkie urzędy diecezjalne funkcjonują normalnie, choć w zaostrzonym rygorze sanitarnym" - informuje kuria.

Biskup Mering w tygodniu poprzedzającym izolację uczestniczył między innymi w Czernikowie, gdzie 8 października poświęcił różańce dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. Wręczył również medale „Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej” trzem osobom i uczestniczył w prowadzonym przez dzieci nabożeństwie różańcowym.

Wcześniej 5-6 października biskupi z całej Polski uczestniczyli w 387. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi. Wówczas opinię publiczną oburzyły zdjęcia, na których stu biskupów blisko siebie było bez maseczek. Od tamtej pory odnotowano kilkanaście przypadków zakażeń wśród hierarchów.

Koronawirus w diecezji włocławskiej
Odwołana została uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, planowana na środę 21 października.

Księża Biskupi odwołują niektóre zaplanowane bierzmowania i inne uroczystości w parafiach, bądź modyfikują ich przebieg.

Dyspensa od biskupa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy

Biskup włocławski Wiesław Mering dekretem z 17 października udzielił wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii.

Dyspensa oraz zarządzenie w sprawie duszpasterstwa w warunkach nowych rygorów sanitarnych:
1. W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej i wprowadzonymi przez władze państwowe ograniczeniami liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefach żółtych i czerwonych, obowiązującymi od dnia 17 października br., mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie dla zdrowia i życia, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam niniejszym dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane do dnia 15 listopada br. wiernym Diecezji Włocławskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Należy przy tym pamiętać, że dyspensa udzielana jest dla duchowego dobra wiernych i zwalnia od konkretnego obowiązku zachowania prawa w szczególnym przypadku i dla słusznej przyczyny, dlatego brak możliwości uczestnictwa w Mszy niedzielnej zawsze pozostaje raną, stąd należy rozbudzać pragnienie Eucharystii i uczestniczyć w niej, gdy tylko nadarzy się ku temu sposobność. Dlatego korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.
2. Dla stworzenia możliwości udziału większej liczby wiernych w Eucharystii, poszczególni proboszczowie i rektorzy kościołów mogą skorzystać z prawa do trynacji lub kwadrynacji w niedziele i święta nakazane, po uprzednim zgłoszeniu do Kurii Diecezjalnej i uzyskaniu przynajmniej ustnej zgody wikariusza generalnego.
3. Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak i pozbawiać ich takiej możliwości.
4. Usilnie apeluję o przestrzeganie w kościołach norm sanitarnych, o których przypomniałem w komunikacie z dnia 4 września br. (L.dz. 937/2020), zwłaszcza o zakrywanie maseczkami ust i nosa przez wszystkich uczestników liturgii z wyjątkiem celebransa (obowiązek dotyczy więc innych księży posługujących, wiernych, służby liturgicznej itp.), o umieszczenie przy wejściu do kościoła i obiektów parafialnych informacji o obowiązku założenia maseczki oraz o udostępnienie wiernym płynów dezynfekujących, które należy umieścić przy wejściu do świątyni i innych obiektów parafialnych.
5. Zachęcam ponadto, aby na zakończenie Mszy Świętych powrócić do praktyki śpiewu Suplikacji w intencji ustania epidemii, za chorych i personel medyczny oraz w intencji zmarłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto