Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestują w miasto i ludzi

Paweł Gołąb
Marszałkom (od lewej) Stępniowi i Fisiakowi efekty prac w Rynku pokazywał prezydent Jacek Walczak
Marszałkom (od lewej) Stępniowi i Fisiakowi efekty prac w Rynku pokazywał prezydent Jacek Walczak Paweł Gołąb
Marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak sprawdzał, jak władze Sieradza wykorzystują unijne pieniądze, przyznane mu przez Urząd Marszałkowski.

Blisko sto milionów złotych z unijnych funduszy - za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi - trafiło w ostatnich latach do Sieradza. Efekty tej finansowej ofensywy zaczynają być coraz bardziej widoczne dla mieszkańców miasta. Zabytkowy Rynek oraz klasztor Sióstr Urszulanek odzyskują z dnia na dzień należny im blask, a miłośnicy kultury dzięki modernizacji miejskiego teatru mogą w komfortowych warunkach oglądać coraz to liczniejsze spektakle. Pieniądze nie są jednak inwestowane tylko w budynki, ale także bezpośrednio w samych mieszkańców.

- O Sieradzu możemy mówić jako o mieście, które w naturalny sposób zmienia swoje oblicze - mówi marszałek województwa Włodzimierz Fisiak, który w minionym tygodniu odwiedził Sieradz i oglądał efekty już zrealizowanych bądź właśnie realizowanych unijnych projektów. - Przebudowa historycznego centrum świadczy o tym, że pieniądze są kierowane także do mniejszych miast w województwie, dzięki czemu możemy zapewnić im zrównoważony rozwój.

Mowa o projekcie "Od elekcji królów Polski do epoki internetu - sieradzka starówka historycznym i kulturowym dziedzictwem regionu". Wartość projektu wynosi blisko 42 miliony złotych. Jego realizacja możliwa jest właśnie dzięki wsparciu samorządowych władz województwa, które umieściły tę inwestycję w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013. Dzięki temu z unijnych funduszy zrefundowanych zostanie ponad 70 procent nakładów, czyli ponad 30 milionów złotych. A swoje oblicze zmieni nie tylko sam Rynek, ale i okoliczne uliczki, wspomniany klasztor, zapomniane przez lata Wzgórze Zamkowe czy komunalne, zabytkowe kamienice.

- To pokazuje, jak zmienił się sposób myślenia o mieście. Gdy Sieradz stał się stolicą województwa, mieliśmy do czynienia z jego gwałtownym rozwojem, powstawały coraz to większe gmachy: partii, urzędu, komendy policji czy straży. Myślenie o mieście było więc myśleniem przede wszystkim o władzy. Teraz stawiamy na to, by było to miejsce, w którym ludziom żyje się wygodnie i przyjemnie - podkreśla senator Andrzej Owczarek.

Sieradzki poseł Cezary Tomczyk dopowiada: - Blisko 100 mln zł z UE to tyle, ile całoroczny budżet miasta. Gdyby tych pieniędzy nie było, skala inwestycji byłaby dużo mniejsza. Taka kwota daje Sieradzowi skok cywilizacyjny, o 10 lat. Pełne efekty będą doskonale widoczne za rok, dwa lata, gdy obecne inwestycje zostaną zakończone.

Innego rodzaju efekty dać mają projekty finansowane z programu operacyjnego "Kapitał ludzki". Jednym ze sztandarowych programów jest "Pracuj u siebie!". Jego celem jest rozbudzenie wśród sieradzan ducha przedsiębiorczości. Mieszkańcom przedstawiane są korzyści, płynące z założenia własnej firmy. Specjaliści podpowiadają też, skąd można pozyskać pieniądze na otwarcie działalności gospodarczej i jej dalszy rozwój. Na ten cel Sieradz dostał prawie 470 tys. zł z programu operacyjnego "Kapitał ludzki" 2007-2013.

- Zmiany cywilizacyjne wymuszają nowe spojrzenie na proces edukacji, dzięki czemu możliwe staje się systematyczne kształtowane nowych i podnoszenie już posiadanych umiejętności mieszkańców - podsumowuje marszałek Fisiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto