Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny nagrobek odnowiony dzięki kweście [zdjęcia]

Redakcja
Nagrobek Florentyna Rygockiego, który był burmistrzem Zduńskiej Woli w latach 1874 - 1883 jest kolejnym, który odnowiono dzięki pieniądzom zebranym podczas kwesty na zduńskowolskim starym cmentarzu.

Widać efekt drugiej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na starym cmentarzu w Zduńskiej Woli, jaką zorganizowano 1 i 2 listopada ubiegłego roku. Odnowiony został Nagrobek Florentyna Rygockiego, który był burmistrzem Zduńskiej Woli w latach 1874 - 1883. Choć na jego temat nie ma zbyt wiele informacji, to wiadomo, że za czasów jego burmistrzowania powstała Ochotnicza Straż Pożarna i uruchomiono pierwszą w mieście stację telegraficzną, zorganizowaną właśnie przez OSP. Przyszło mu rządzić w mieście, do którego dotarł kryzys : liczba pracujących w fabrykach robotników spadła z 2000 do 500, o czym pisał Bolesław Prus w ,,Kurierze Warszawskim" w styczniu 1877 r. Wiadomo, że Rygocki podejmował próby ulżenia mieszkańcom, na przykład występował do władz zaborców o obniżenie podatków.

Renowacja nagrobka z piaskowca kosztowała ponad 3 tys. zł. Pracy było sporo: trzeba było podnieść i wyprofilować od nowa zapadający się pomnik, zrobić odwodnienie, piaskowanie i impregnację zabezpieczającą przed wilgocią i grzybami. Widoczne są też napisy, a wokół nagrobka ułożono kostkę. Niedługo pojawi się jeszcze tabliczka informacyjna.

W planie jest drugi etap rekonstrukcji nagrobka Pauliny Rauh, która była teściową zasłużonego dla miasta pastora Edmunda Boernera i babką piłsudczyka i ministra poczt i telegrafów, Ignacego Boernera. Sporo czasu zajęło znalezienie odpowiedniego rzeźbiarza, który jest w stanie odtworzyć kotwicę wieńczącą krzyż i inne brakujące elementy. Zajmie się tym dr Marcin Mielczarek z łódzkiej ASP. Na dniach ma przygotować projekt. Koszt prac może wynieść kilka tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że podczas zorganizowanej po raz drugi kwesty mieszkańcy wrzucili do puszek ponad 8,8 tys. zł. W rolę wolontariuszy wcielili się samorządowcy, dziennikarze i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Koordynatorami akcji są od początku nasza redakcyjna koleżanka Jolanta Jeziorska, sekretarz TPZW i Tomasz Polkowski, dyrektor zduńskowolskiego muzeum. O kolejności prac decyduje społeczny komitet. Kolejna kwesta 1 i 2 listopada.

O kwestach oraz o pracach przy odnawianiu nagrobków można przeczytać także tutaj: Ratuja nagrobki na starym cmentarzu

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto