Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja rozbiła grupę kradnącą luksusowe samochody. Pięć osób zatrzymanych

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Gang samochodowy na terenie kilku województw dokonał 16 kradzieży z włamaniem luksusowych pojazdów oraz 3 usiłowań kradzieży. Złodziei interesowały marki Porsche, Mercedes, BMW, Audi czy Jeep. Łączna wysokość ujawnionych strat to kwota około 3 milionów złotych. Zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku 25, 31, 34, 36 i 39 lat. W grupie przestępczej pełnili różne role. Sprawa jest rozwojowa, jak twierdzi policja.

Łódzka policja rozbiła gang samochodowy, który od grudnia 2021 roku do końca czerwca 2022 roku, na terenie kilku województw dokonał w sumie 16 kradzieży z włamaniem luksusowych pojazdów oraz 3 usiłowań kradzieży.

Wśród zainteresowania złodziei były takie marki, jak Porsche, Mercedes, BMW, Audi czy Jeep. Łącznie skradzione samochody warte były około 3 milionów złotych. Wartość aut to od 100 do ponad 300 tysięcy złotych. Bezpośrednio po kradzieży pojazdy trafiały do zorganizowanych w wynajmowanych pomieszczeniach gospodarczych tzw. dziupli samochodowych, gdzie rozbierano je na części i od razu dalej odsprzedawano. Funkcjonariusze odzyskali m.in. części od BMW.

Grupę wytropili i doprowadzili do zatrzymania złodziei policjanci z komendy wojewódzkiej i miejskiej w Łodzi zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej. Rozbili grupę przestępczą trudniącą się kradzieżami oraz paserstwem luksusowych pojazdów. Grupa przestępcza dokonała kradzieży kilkunastu aut z terenu województwa łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Pięciu podejrzanych pozostaje w areszcie. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje policja, sprawa, nad którą łódzcy policjanci pracowali już od pewnego czasu, nabrała tempa 29 czerwca 2022 roku. Wówczas funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi przy wsparciu kontrterrorystów z centralnego pododdziału „BOA” oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi, we wsi w powiecie łowickim, ujawnili pochodzące z kradzieży z włamaniem porsche panamera wartości 350 tysięcy złotych. Samochód ten skradziono w nocy w województwie mazowieckim.

Policjanci zatrzymali siedzącego za kierownicą porsche 25-latka podejrzewanego o współudział w kradzieży panamery. Nienotowany do tej pory za konflikty z prawem mieszkaniec podłódzkiej miejscowości był zaskoczony zatrzymaniem na gorącym uczynku.

Jak ustalili kryminalni, skradziona z powiatu gostynińskiego panamera pilotowana była przez audi A6. Kierujący tym autem, przy próbie zatrzymania nie zastosował się do wydanych sygnałów i próbował staranować interweniujących policjantów. Jeden z funkcjonariuszy wykorzystał broń służbową w celu zatrzymania audi oddając dwa strzały w kierunku opon. Pojazd mimo tej interwencji odjechał. Kryminalni po pościgu ujawnili porzucone auto w okolicach miejscowości Orłów-Parcela. Uciekinier wykorzystując nocną porę oddalił się w nieznanym kierunku.

Policjanci byli już jednak na tropie przestępców. 4 lipca 2022 roku, na terenie stacji paliw w Łodzi przy ul. Alei Włókniarzy, funkcjonariusze SPKP w Łodzi, wspólnie z policjantami Sekcji do walki z Przestępczością Samochodową Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi zatrzymali 31-latka. Z zebranego materiału wynika, że to on kierując audi pilotował 29 czerwca kradzione porsche. I tym razem podczas zatrzymania kontrterroryści ponownie wykorzystali broń służbową, celem unieruchomienia saaba, którym kierował 31-latek. Podejrzewany za wszelką cenę próbował uniknąć zatrzymania i uderzył w blokujący nieoznakowany radiowóz.

Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży aut po wcześniejszym włamaniu. 31-latek dodatkowo odpowie za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu oraz za próbę staranowania funkcjonariusza. Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia tymczasowo aresztował ich na okres 3 miesięcy.

Jak działała grupa przestępcza?

Łącznie w sprawie zatrzymano pięć osób. Śledczy prowadząc dochodzenie uzyskali materiał dowodowy dotyczący struktury grupy przestępczej przypisując w niej udział jeszcze trzem mężczyznom.

25 lipca 2022 roku funkcjonariusze Sekcji dw. z Przestępczością Samochodową WK KWP w Łodzi zatrzymali pod Łodzią 39-letniego pasera , który pełnił w grupie rolę osoby odpowiedzialnej za ukrywanie, a następnie rozbieranie na podzespoły utraconych pojazdów. Decyzją sądu także został tymczasowo aresztowany.

16 września 2022 roku funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Łodzi podczas legitymowania zatrzymali 36-latka poszukiwanego przez Wydział Kryminalny KWP w Łodzi. Wymieniony pełnił w rozpracowywanej grupie przestępczej funkcję kierowniczą, typując i zlecając dokonanie kradzieży konkretnych pojazdów.

Dokonywał także rozliczeń finansowych oraz brał czynny udział w dokonywaniu kradzieży z włamaniem udostępniając m.in. specjalistyczne urządzenie służące do pokonywania zabezpieczeń w samochodach. Również trafił do aresztu.

5 października 2022 roku kryminalni zatrzymali 34-latka który w okresie od grudnia 2021 do lutego 2022 roku pełnił w grupie rolę osoby odpowiedzialnej za dokonywanie kradzieży wytypowanych pojazdów, a następnie dostarczenie skradzionego mienia do miejsca jego ukrycia. Sąd na wniosek prokuratury i jego tymczasowo aresztował.

Łącznie w tej sprawie zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku 25, 31, 34, 36 i 39 lat. W większości to osoby z kartoteką kryminalną. W grupie przestępczej pełnili różne role. W przestępczym procederze uczestniczyli w różnych konfiguracjach osobowych. Policjanci nie wykluczają, że sprawa się rozwinie.

Policja rozbiła grupę kradnącą luksusowe samochody. Pięć osó...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto