Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty szczepień powszechnych w Zduńskiej Woli nie każdego zaszczepią. Kogo odrzucają?

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Nie każdy może zostać zaszczepiony w tak zwanym punkcie powszechnym. Personel musi odsyłać tych, których do szczepienia powinien kwalifikować lekarz. W Zduńskiej Woli punkty przy ul. Dolnej i na stadionie przy ul. Łaskiej, lekarza nie mają. Odsyłają więc pacjentów z kwitkiem. Kiedy nie przychodzić tam na szczepienie?

W Zduńskiej Woli od 10 maja działają dwa punkty szczepień, tak zwane powszechne, gdzie procedury są uproszczone, a szczepionki mają być podawane masowo, czyli kilkuset osobom tygodniowo. To powoduje jednak, że nie każdy może się tam zarejestrować i nie każdy powinien zgłaszać się w takim punkcie. Jakie są problemy?

Do punktów szczepień powszechnych można zapisać się między innymi przez infolinię 989, ale konsultant nie informuje o ograniczeniach takich punktów. A te są i mogą spowodować, że pacjent zostanie odesłany z kwitkiem. Dlatego od razu przy rejestracji niektóre osoby powinny powiedzieć konsultantowi, że nie mogą wybrać punktu przy Dolnej 41 ani przy Łaskiej 90.

Przed podaniem preparatu trzeba wypełnić specjalną ankietę, w której wpisuje się miedzy informacje o przewlekłych schorzeniach, alergii czy przyjmowanych lekach.

Do punktu powszechnego nie powinny zgłaszać się osoby, które do szczepienia musi dopuścić lekarz, czyli właśnie przewlekle chore lub po wstrząsie anafilaktycznym, do jakiego doszło w przeszłości.

W punkcie powszechnym są pielęgniarki, ale nie ma lekarza, który może zbadać pacjenta i zdecydować o tym, czy podać szczepionkę. Dlatego osoby z poważniejszymi schorzeniami nie powinny się tam w ogóle zgłaszać. Pielęgniarki nie podejmą ryzyka i odeślą do innego punktu.

Nie można też być przeziębionym, brać antybiotyków czy mieć gorączki. Dyskwalifikuje temperatura powyżej 37,5 st. C, a mierzona jest na miejscu.

W przypadku, gdy na podstawie ankiety albo pomiaru temperatury pacjent zostanie zdyskwalifikowany, musi ponownie rejestrować się na nowy termin i to w innym punkcie, tak zwanym populacyjnym.

Osoby, które nie mogą być szczepione w punkcie powszechnym:

  • mają objawy grypopodobne, gorączkę
  • cierpią na choroby przewlekłe,
  • chorują na hemofilię lub poważne zaburzenia krzepnięcia,
  • u których rozpoznano małopłytkowości lub zakrzepicy żył mózgowych,
  • u których wystąpiła ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) po podaniu leku, pokarmu czy ukąszeniu przez owada,
  • które zażywają leki obniżających odporność (immunosupresyjne, doustne kortykosteroidy – np. prednizon, deksametazon), leki przeciw nowotworom złośliwym, leki zażywane po przeszczepieniu narządu,
  • które przyjmują radioterapię (napromienianie),
  • które leczą się z powodu zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelita (np. choroby Crohna) lub łuszczycy.

Jak się zarejestrować na szczepienie?

Zainteresowani mogą zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556 lub 880 333 333, skorzystać z e-rejestracji przez Interentowe Konto Pacjenta lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia.

2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

3. Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Wysyłając SMS pod jeden z wyżej wskazanych numerów, połączysz się z systemem, który pokieruje Cię krok po kroku. Najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty. Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.

Szczepienia w statystyce

Liczba szczepień wykonanych w Polsce 16 043 547. Liczba osób w pełni zaszczepionych w Polsce 4 642 010.

Liczba wykonanych szczepień w województwie łódzkim 1 062 368.

Liczba wykonanych szczepień powiat zduńskowolski 18590, w tym drugą dawką 6067. Dzienna liczba szczepień w powiecie 93 w tym drugą dawką 34. Wolnych terminów na szczepienie w ciągu 7 następnych dni - 357. (stan na 18 maja)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto