Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara garbarnia przy Pomorskiej w Zduńskiej Woli. Tak teraz wygląda zabytek

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Urbex Miejsko Wiejski
Zduńskowolanie eksplorujący stare budowle i publikujący wyniki poszukiwań na profilu URBEX Miejsko Wiejski na Facebooku, dotarli do pomieszczeń dawnej garbarni. Obiekt jest zabytkowy, znajduje się także na Szlaku Fabrycznym, jaki utworzono w Zduńskiej Woli. Nie można go zwiedzać, ale Urbeksowi się udało. Oto efekty.

URBEX Miejsko Wiejski w starej garbarni w Zduńskiej Woli. Tak wygląda obecnie budowla, w której sto lat temu rozpoczęto garbowanie skór. Oto co zostało z zakładu.

Obiekt znajduje się w ewidencji zabytków - Pomorska 11 zespół pofabryczny dawnej garbarni. – hala fabryczna. Jest także elementem turystycznego Szlaku Fabrycznego w Zduńskiej Woli. Znajduje się w prywatnych rękach. Po zamknięciu garbarni był tu między innymi zakład zajmujący się obróbką tworzyw sztucznych.

Garbarnia przy Pomorskiej z historią

Garbarnia Antoniego Kozłowskiego przy ul. Pomorskiej w Zduńskiej Woli leży na turystycznym Szlaku Fabrycznym. Garbarnia parowa, założona w 1920 roku przez Rudolfa Hugona Ekerta. W 1925 r. garbarnię oraz znajdujący się naprzeciwko dom mieszkalny kupują Zofia i Antoni Kozłowscy.

Przed wybuchem II wojny światowej garbarnia nastawiona była na farbowanie chromowe i roślinne. Po 1945 r. garbowano skóry świńskie do celów galanteryjnych. Z czasem została częścią Łódzkich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Skogar”. W latach 70. dokonano zmian w fabryce i zlikwidowano Garbarnię w Zduńskiej Woli.

4 marca 1949 r. garbarnia Kozłowskiego została upaństwowiona. Ustanowiono przymusowy zarząd państwowego nad przedsiębiorstwem Garbarnia A. Kozłowski, Zduńska Wola, ul. Pomorska 11. Przymusowy zarząd państwowy powierzono Łódzkim Zakładom Garbarskim w Łodzi.

Jak podają źródła historyczne, w Zduńskiej Woli garbarnie były dobrze prosperującą częścią przemysłu w mieście. Ich liczba w latach 1926 – 1929 wynosiła od 5 do 10. Właściciele mniejszych garbarni często tworzyli nowe spółki w różnych kombinacjach personalnych, jak również często zmieniano siedzibę zakładu. Garbowano w nich skóry zarówno z okolicy, jak również importowane skóry surowe. Przedsiębiorstwa specjalizowały się w garbowaniu skór juchtowych, sakowych, chromowych oraz różnego rodzaju skór kolorowych.

Jak opisuje historię przemysłu zduńskowolskiego w swej pracy Michał Tutucki, największą i najstabilniejszą garbarnią, posiadająca napęd parowy, była ta należąca do Antoniego Kozłowskiego, zatrudniająca stale od 30 do 35 pracowników i mieszcząca się przy ul. Niecałej, przemianowanej później na ul. Pomorską 12. Pozostawała w jego rękach do 1939 roku.

Drugą garbarnią o podobnej wielkości zatrudnienia, również z napędem parowym, była garbarnia Juliana Kurnatowskiego, działająca od 1893 roku przy ul. Stęszyckiej 29. Wchodziła ona w skład spółki „Jedność”. Kolejne garbarnie znacznie mniejsze zatrudniały ok. 10 robotników.

Do tego grona należą: garbarnia Eugeniusza Hillego przy ul. Nowo Szadkowskiej, B. Perecowicza przy ul. Sieradzkiej 66, oraz pod tym samym adresem garbarnia E. Hillego prowadzona wspólnie z J. Najmanem. W latach 1937 – 1939 na ul. Sieradzkiej 62 znajdowała się garbarnia J. Rozencwajga. Ponadto zakłady T. Krochmana przy ul. Browarnej 7, G. Knopfa przy ul. Sieradzkiej oraz F. Cegielskiego przy ul. Składowej 24.

Stara garbarnia przy Pomorskiej w Zduńskiej Woli. Tak teraz ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto