Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrzymaj się przed torem, nie ryzykuj! Apelują Ambasadorzy Bezpieczeństwa w Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” PKP Polskich Linii Kolejowych S.A organizują kolejne wydarzenia. W Zduńskiej Woli przekonywano, że liczbę wypadków na przejazdach można ograniczyć.

Zatrzymaj się przed przejazdem. Nie omijaj zamkniętych rogatek. Nie lekceważ znaku STOP. Te zasady kierowcom powtarzają Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa. Pojawili się na przejeździe kolejowo-drogowym na ulicy Przytorze w Zduńskiej Woli w środę, 21 grudnia. Ulotki, rozmowy i pouczenia przypominają o bezpieczeństwie szczególnie w okresie świątecznych wyjazdów.

- Przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach jest ignorowanie znaku STOP oraz włączonej sygnalizacji, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość. Skutkiem zdarzeń są ludzkie tragedie, straty materialne, angażowanie służb ratowniczych, utrudnienia w podróży koleją - podkreśla Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK.

Kolejarze, Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przypominają i apelują – zatrzymaj się przed przejazdem, nie ryzykuj! O zasadach bezpieczeństwa przypominają pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Kierowcy otrzymują ulotki i dodatkowe materiały edukacyjne o tym, jak bezpiecznie przejeżdżać przez tory.

Kierowcy powinni pamiętać, że:
Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe pojawi się pociąg. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.
Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.
Dodatkowo, kolejarze przypominają o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom.

Żółte Naklejki PLK na każdym przejeździe
Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?
W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Postępowanie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ilustruje film zrealizowany w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”: https://youtu.be/L3kbwqEIOzY

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z Żółtej Naklejki PLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Zatrzymaj się przed torem, nie ryzykuj! Apelują Ambasadorzy ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto