Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduńska Wola w czasach okupacji. Jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy? Zobacz archiwalne ZDJĘCIA z portalu fotopolska.eu

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Podczas okupacji zniszczony został wielokulturowy charakter Zduńskiej Woli
Podczas okupacji zniszczony został wielokulturowy charakter Zduńskiej Woli fotopolska.eu
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 78 lat kiedy to największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. A jak wyglądała Zduńska Wola w latach wojennych? Jak żyli zduńskowolanie? Zobaczcie w galerii. Znajdziecie tam archiwalne zdjęcia ze zbiorów portalu fotopolska.eu.

Podczas okupacji zniszczony został wielokulturowy charakter Zduńskiej Woli

Po włączeniu Zduńskiej Woli w obszar III Rzeszy – jak przypomina zduńskowolski magistrat - naziści rozpoczęli masową eksterminację ludności żydowskiej i prześladowania Polaków. Społeczność żydowska zamknięta w getcie, poddana została rozmaitym szykanom, by ostatecznie w większości zostać wymordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Polakom przeznaczono, jak wyraził się na spotkaniu z mieszkańcami w Zduńskiej Woli Artur Greiser, rolę służących (knechtów). Polityka Greisera była prosta: zniemczyć Kraj Warty, usuwając z niego wszystkich uznanych za element niepożądany. Ci z mieszkańców Zduńskiej Woli, zamienionej urzędowo na Freihaus, którzy uznani zostali za etnicznych Niemców z własnej woli lub pod przymusem zapisywali się na Niemiecką Listę Narodowościową (DVL). Procent ich niemieckości określany był za pomocą specjalnych kategorii, na które podzielono DVL. W zdecydowanej większości zduńskowolanie kwalifikowani byli do grupy drugiej co również miało związek z polityką A. Greisera, który był niechętny przyznawaniu DVL szerokim grupom mieszkańców Kraju Warty.

W listopadzie 1944 r. liczba ludności miasta wynosiła 11352 osoby, w tym 5942 Polaków i 5410 Niemców. Uwzględnić tu należy oprócz zagłady społeczności żydowskiej i wywózek oraz przesiedleń Polaków także ucieczkę większości Niemców. Zaniknął zupełnie wielokulturowy charakter miasta. Ludność żydowska została zamordowana przez niemieckiego okupanta podczas Holokaustu. Spośród nielicznych, którzy przeżyli eksterminację do Zduńskiej Woli wróciło niespełna 100 osób. Kilka tysięcy Polaków zostało wywiezionych na roboty przymusowe, wysiedlonych, bądź aresztowanych.

Tak wyglądała Zduńska Wola w czasach II wojny światowej. Zobacz 40 zdjęć. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ:

Podczas okupacji zniszczony został wielokulturowy charakter Zduńskiej Woli

Zduńska Wola w czasach okupacji. Jak wyglądało miasto i jego...

II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Europie, Azji oraz Afryce i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk.

W wojnie uczestniczyło 1,7 miliarda ludzi, w tym 110 milionów ludzi z bronią. Zginęły w niej dziesiątki milionów osób; według różnych szacunków od 50 do 78 milionów. Rekordowe liczby to skutek między innymi ludobójstw, przede wszystkim holokaustu, pochłaniających miliony ludzkich istnień.

8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej, która zakończyła się wejściem w życie aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, 8 maja 1945 roku o 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godzinie 23.01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 roku definitywnie zakończyła II wojnę światową. Dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała, niestety, odzyskania wolności. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, także dla Polski, koniec II wojny światowej był początkiem sowieckiego zniewolenia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto