Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielony Budżet w Zduńskiej Woli 2023. Już niewiele czasu, by zgłosić swój pomysł. Na jakie inicjatywy czeka miasto? FOTO

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Zduńska Wola kładzie akcent na ekologiczne inicjatywy. Wśród takich wymienić można Skwer Królikowskiego, skwer Franciszka Kubiaka, Kępinę, Park Miejski czy Zielony Łącznik. Prezydent miasta Konrad Pokora zachęca, by upiększyć Zduńską Wolę za sprawą kolejnej edycji Zielonego Budżetu
Zduńska Wola kładzie akcent na ekologiczne inicjatywy. Wśród takich wymienić można Skwer Królikowskiego, skwer Franciszka Kubiaka, Kępinę, Park Miejski czy Zielony Łącznik. Prezydent miasta Konrad Pokora zachęca, by upiększyć Zduńską Wolę za sprawą kolejnej edycji Zielonego Budżetu Urząd Miasta Zduńska Wola
Mieszkańcy Zduńskiej Woli mają już ostatnie dni, by zgłosić swoje pomysły na ekologiczne inicjatywy do realizacji w ramach kolejnej edycji Zielonego Budżetu. Czas na to jest jeszcze tylko do piątku 28 kwietnia, a do rozdysponowania jest niebanalna kwota. Na jakie oddolne przedsięwzięcia liczy miasto?

- Jest to kolejna edycja Zielonego Budżetu w naszym mieście i tych propozycji w początkowym okresie naboru – podobnie jak rok temu - spłynęło jeszcze niewiele. Tym bardziej zachęcamy, aby tę swoją aktywność ujawnić w ostatnich dniach. Mamy do wydania na ten cel 250 tysięcy złotych, a można pokusić się o takie inicjatywy jak kwietne łąki, nowe nasadzenia, pielęgnacja zieleni, urządzenie skwerów czy parków kieszonkowych. Podstawowy warunek, inwestycje muszą być zaplanowane na terenach nie prywatnych, a ogólnodostępnych należących do miasta. Gorąco zachęcam zduńskowolan, żeby pomyśleli, w którym fragmencie naszego miasta chcieliby coś zmienić aranżując zieloną przestrzeń – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Skąd pomysł na Zielony Budżet w Zduńskiej Woli? - Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że cierpimy z powodu kryzysu klimatycznego. Jego skutki są dostrzegalne gołym okiem szczególnie w miastach. Roli zieleni, jeśli chodzi nie tylko o produkcję tlenu, ale i obniżenie temperatury w upalne dni, nie da się przecenić. Mocno wpływa na dobre samopoczucie, ponieważ w jej otoczeniu człowiek czuje się lepiej, pełniej, weselej – argumentował prezydent Zduńskiej Woli, gdy ogłaszano tegoroczną edycję Zielonego Budżetu. - Obok Budżetu Obywatelskiego to kolejne narzędzie, by włączyć mieszkańców w proces współrządzenia miastem, warto więc to wykorzystać.

Podobnie, tak jak w ubiegłym roku, pomysły można zgłaszać online na stronie internetowej: LiNK TUTAJ. KLIKNIJ lub na papierowych formularzach w Kancelarii Urzędu Miasta przy ulicy Stefana Złotnickiego 12. Zgłaszane pomysły muszą dotyczyć terenów należących do miasta, a więc publicznych trawników, zieleńców, parków czy skwerów. Zielony Budżet ma charakter konsultacyjny. Najlepiej ocenione projekty urząd zrealizuje w 2024 roku.

Pierwsza edycja Zielonego Budżetu odbyła się w 2022 roku. Mieszkańcy zgłosili do niego osiemnaście proekologicznych pomysłów. Jedenaście z nich spełniło kryteria i zostało poddanych ocenie. Najlepiej ocenione zostały Kwiatowe Kaskady w Karsznicach i Zielone Osiedle Jana Pawła II. Te dwa proekologiczne projekty zostaną zrealizowane w tym roku.

Zduńska Wola kladzie akcent na ekologiczne inicjatywy. Wśród takich wymienić można Skwer Królikowskiego, skwer Franciszka Kubiaka, Kępinę, Park Miejski czy Zielony Łącznik. ZOBACZ W GALERII ARTYKUŁU:

Zduńska Wola kładzie akcent na ekologiczne inicjatywy. Wśród takich wymienić można Skwer Królikowskiego, skwer Franciszka Kubiaka, Kępinę, Park Miejski czy Zielony Łącznik. Prezydent miasta Konrad Pokora zachęca, by upiększyć Zduńską Wolę za sprawą kolejnej edycji Zielonego Budżetu

Zielony Budżet w Zduńskiej Woli 2023. Już niewiele czasu, by...

Jakie projekty możesz zgłosić? Miasto wskazuje kilka typów zadań. Jakie?

  • Łąki kwietne - kompozycje kolorowych kwiatów, które stanowią alternatywę dla trawników. Są swoistym rajem dla większości owadów.
  • Parki kieszonkowe – niewielkie zieleńce zorganizowane w centrum miasta. Są idealne do codziennych spotkań i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Charakteryzuje je bujna roślinność oraz obfitość nasadzeń. Wyposażone są w wygodne ławki czy leżaki.
  • Mała retencja - zbieranie, magazynowanie wody lub spowolnienie jej spływu. Woda gromadzona jest w niewielkich zbiornikach, oczkach wodnych, stawach. Retencja zmniejsza ilość ścieków, poprawia mikroklimat miasta oraz obniża koszty utrzymania miejskiej zieleni.
  • Systemowa rewitalizacja parków i skwerów – uporządkowanie zieleni na skwerach, dziedzińcach czy parkach.
  • Systemowe prowadzenia nasadzeń drzew i krzewów

.

Jakie terminy Zielonego Budżetu w Zduńskiej Woli 2023?

  • Zgłaszanie wniosków przez mieszkańców – od 3 do 28 kwietnia 2023 br.
  • Weryfikacja przyjętych wniosków – od 8 do 26 maja 2023 br.
  • Zbieranie opinii od Mieszkańców – od 1 do 30 czerwca 2023 br.
  • Ogłoszenie wyników konsultacji do 7 lipca br.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto