MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. 35 rocznica wyborów kontraktowych ZDJĘCIA ARCHIWALNE

OPRAC.: Redakcja
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich obchodzony jest 4 czerwca w rocznicę pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, jakie odbyły się w 1989 r. Mija właśnie 35 lat od pierwszych  w powojennej historii Polski wolnych wyborów do Parlamentu, które stały się symbolem upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Z tej okazji w galerii przypominamy fotograficzne migawki sprzed 35 lat.
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich obchodzony jest 4 czerwca w rocznicę pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, jakie odbyły się w 1989 r. Mija właśnie 35 lat od pierwszych w powojennej historii Polski wolnych wyborów do Parlamentu, które stały się symbolem upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Z tej okazji w galerii przypominamy fotograficzne migawki sprzed 35 lat. mat. MHMZW, mat. UM Zduńska Wola
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich obchodzony jest 4 czerwca w rocznicę pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, jakie odbyły się w 1989 r. Mija właśnie 35 lat od pierwszych w powojennej historii Polski wolnych wyborów do Parlamentu, które stały się symbolem upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Z tej okazji w galerii przypominamy fotograficzne migawki sprzed 35 lat.

Dziś, 4 czerwca, mija 35 rocznica wyborów czerwcowych. Zduńskowolskie muzeum przypomina, że nie były one w pełni demokratyczne, bo przecież tylko senatorowie wybrani zostali zgodnie z czteroprzymiotnikowymi zasadami a wyborom do sejmu zabrakło piątego przymiotnika czyli proporcjonalności:

Dlatego zwykliśmy określać wybory te kontraktowymi. Pomimo tych mankamentów były to wybory przełomowe bo pierwsze po 1947 roku, w których opozycja mogła, niezależnie od woli PZPR wystawić swoich niekoncesjonowanych kandydatów. Były też niewątpliwie nadzieją na przełom: odzyskanie suwerenności, zakończenie trwającego już 10 lat ostrego kryzysu gospodarczego i co było ważne dołączenie do wspólnoty demokratycznych państw europejskich.
Kampania wyborcza jaka toczyła się na naszych ulicach rozmachem nie przypominała dzisiejszych. Była znacznie skromniejsza jeżeli chodzi o rozmach i intensywność. Choć skromne często odbijane na powielaczach lub kserowane wyróżniały się jednak treścią, która zapowiadała koniec PRL-u - przypomina Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Zduńska Wola była wówczas częścią województwa sieradzkiego, które stanowiło okręg wyborczy nr 87. Mieszkańcy wybierali pięciu posłów. Mandaty uzyskali wtedy : Edmund Jagiełło (PZPR), Wojciech Szczęsny Zarzycki (ZSL), Stanisław Strózik, Stanisław Cieśla oraz Henryk Stanisław Michalak. Stanisław Strózik i Stanisław Cieśla uzyskali wynik około 70 procentowy.
W województwie sieradzkim Komitet Obywatelski zgłosił pięć kandydatur. O mandat poselski ubiegali się Stanisław Strózik, Stanisław Cieśla oraz Henryk Michalak. Do Senatu kandydowali Andrzej Tomaszewicz i Tadeusz Zieliński. Obaj uzyskali mandaty.

W galerii zdjęć przedstawiamy m.in. dokumentujące ten czas przełomu fotografie Tomasza Misiaka ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, .

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto