MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Żonkile 2024 w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA

Redakcja
Akcja Żonkile to działania mające upamiętnić powstanie w getcie warszawskim, jakie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W 81. rocznicę tego wydarzenia miasto oraz podległe samorządom instytucje i uczniowie liceów  przystąpili  do akcji Żonkil zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przywracającej pamięć o tragicznych losach Żydów w czasie wojny.
Akcja Żonkile to działania mające upamiętnić powstanie w getcie warszawskim, jakie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W 81. rocznicę tego wydarzenia miasto oraz podległe samorządom instytucje i uczniowie liceów przystąpili do akcji Żonkil zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przywracającej pamięć o tragicznych losach Żydów w czasie wojny. zdunskawola.naszemiasto, MHMZW
Akcja Żonkile to działania mające upamiętnić powstanie w getcie warszawskim, jakie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W 81. rocznicę tego wydarzenia miasto oraz podległe samorządom instytucje i uczniowie liceów przystąpili do akcji Żonkil zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przywracającej pamięć o tragicznych losach Żydów w czasie wojny.

Rocznicę powstania w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. upamiętnia akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, jaką przez 12. laty zainicjowało w Polsce Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przywracającej pamięć o tragicznych losach Żydów w czasie wojny.
W Zduńskiej Woli do akcji włączył się miejski samorząd, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, biblioteka miejska oraz społeczność I i II Liceum Ogólnokształcącego, a także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzież odczytała historie dwóch ważnych dla naszego miasta postaci - Jakuba Lemberga raz Lejbusza Monica. Oczyściła także także kamienie pamięci, tak zwane „stolperstein”, które zostały umieszczone w zduńskowolskich chodnikach w 2022 roku, w 80. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli. To pamiątkowe kostki, jakie przypominają o dawnych mieszkańcach Zduńskiej Woli. O bohaterskim strażaku Lejbuszu Monicu, deportowanym do obozu w Chełmnie, zamordowanym w 1942 roku. Jego stolperstein umieszczono na ulicy Kościelnej.
Druga pamiątka przypomina o doktorze Jakubie Lembergu. Lekarz i społecznik żydowski w getcie w Zduńskiej Woli pełnił funkcję przełożonego starszyzny i zorganizował między innymi farmę rolniczą przy ul. Ogrodowej, co pozwalało dostarczać żywność dla ludności getta. Współdziałał także z polskim ruchem oporu. Prawdopodobnie został zamordowany podczas likwidacji getta w Zduńskiej Woli. Jego stolperstein umieszczono przy ul. Stefana Złotnickiego.

W południe na głównych ulicach Zduńskiej Woli mieszkańcy spotkali przedstawicieli miejskiego samorządu z prezydentem Zduńskiej Woli Konradem Pokorą oraz licealistów rozdających żonkile – symbol tego, że „Łączy Nas Pamięć”, także o zduńskowolskich Żydach, którzy podobnie jak warszawscy, zamknięci zostali w getcie.

Także dzisiaj, 19 kwietnia o godzinie 17:30 w Stacji Pokolenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli Julia Ciapa i Maria Malarczyk, które brały udział udział w XXIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przedstawią prezentowany tam projekt „Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojnych żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność na przykładzie powstania w getcie warszawskim”.
W miejskiej bobliotece Akcję Żonkile rozpoczęto już wczoraj. O TYM TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto