18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Folklor w Zduńskiej Woli [zdjęcia]

Jolanta Jeziorska
III Międzynarodowy Przegląd „Folklor Świata” już za nami. Było barwnie i kolorowo, a na warsztaty rękodzieła przyszły tłumy zduńskowolan.

Dwa dni trwał w Zduńskiej Woli III Międzynarodowy Przegląd „Folklor Świata”. Zespoły taneczne i wokalne m.in. z Mielca, Częstochowy, Włodawy, Głogowa Małopolskiego i Zduńskiej Woli prezentowały się w sobotę na scenie. Wystąpiło ich 14. Jurorzy zdecydowali, że w grupie wiekowej 7-11 lat nie będzie przyznane I miejsce, II miejsce zdobyła młodsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca ,,Zduńskowolanie", a III - Zespół Tańca Ludowego ,,Włodawiacy" z Włodawy.
W kategorii 12-15 lat I miejsce wytańczył Zespół Tańca Ludowego ,,Bystry" z Augustowa. II miejsce przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca ,,Mali Smardzewiacy" ze Smardzewa. Nagrody za III miejsce trafiły do starszej grupy ,,Zduńskowolan" oraz do Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej z Cieszyna. Wyróżniono ponadto Dziecięcy Zespół Tańca ,,Abrakadabra" z Mielca za tańce lasowiackie.
W grupie powyżej 15 lat I miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca ,,Bańdurka" z Łowicza. Jurorzy nie przyznali II i III miejsca, wyróżnili natomiast Zespół Pieśni i Tańca ,,Hanka" z Głogowa Małopolskiego. Specjalne wyróżnienie za technikę tańca zdobył Zespół Pieśni i Tańca ,,Częstochowa".
Wśród zespołów wokalnych największe uznanie i I miejsce zdobyły ,,Paka buziaka" z Jeleniej Góry i Grupa Śpiewacza z Wielunia. Nie przyznano II i III miejsc, a wyróżnienie specjalne za wysoki poziom wokalny otrzymała ,,Gama" ze zduńskowolskiego ,,Pięterka".

III Międzynarodowy Przegląd „Folklor Świata” to nie tylko taniec i śpiew, ale także warsztaty rękodzieła artystycznego. Do artystów, którzy wprowadzali w jego tajniki ustawiały się niemal kolejki. Lepienia w glinie uczyli Zbigniew Gąsiorowski i i Jakub Siniarski z Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli, rzeźbienia w drewnie uczył Tomasz Graff, wycinanek - Kazimiera Balcerzak, a malowania na szkle Władysława Miszczak i Krystyna Gołębowska. Na terenie ośrodka przy ul. Dolnej nie brakowało też chętnych do tego, by po okiem Katarzyny Roszpondek spróbować wykonać tzw. pająki, a wyszywać zgodnie ze wskazówkami Kazimiery Balcerzak. W arkana szydełkowania i robienia koronek wprowadzały natomiast Jadwiga Pokora z Łasku i Halina Kaczmarek ze Zduńskiej Woli.

Maria Donat, dyrektor PCKiS i pomysłodawczyni ,,Folklory Świata" ocenia, że impreza, która miała za zadanie przybliżać regionalny folklor i Zduńską Wolą, spełniła swoje zadanie. - Kilka zespołów przyjechało ponownie, kilka było nowych. Mają okazję zobaczyć Zduńską Wole i region i może wrócą za rok - mówi Maria Donat i podkreśla, że imprezy by nie było, gdyby nie wsparcie sponsorów i ciężka praca pracowników PCKSiR. - Jestem dumna, że mam takich pracowników. Bez ich odpowiedniego zaangażowania na pewno wszystko by się nie udało.
Warto wspomnieć, że na organizację ,,Folkloru świata" ponad 20 tys. zł dołożył Urząd Marszałkowski.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto