18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert w dolinie rzeki Grabi

Agnieszka Ciebiada
Wzdłuż biegu Grabi rozbrzmiewały kolędy i pastorałki. Koncert Noworoczny zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania "Dolina rzeki Grabi" przedłużył radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i przyciągnął tłumy publiczności zarówno do kościołów, jak do Zespołu Szkół im. Jana Długosza w Dobroniu. Współorganizatorami tegorocznego koncertu były gminy: Buczek, Dłutów, Dobroń, Łask i Sędziejowice.

Tegoroczne góralskie kolędowanie rozpoczęło się 7 stycznia w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dłutowie, w którym zespół grał kolędy podczas mszy świętej oraz wystąpił po jej zakończeniu. 
Z Dłutowa górale wyruszyli do Dobronia, w którym o godz. 18:00 rozpoczął się koncert główny. Sala 
w Zespole Szkół im. Jana Długosza w Dobroniu już od godz. 17:00 wypełniała się publicznością, która w oczekiwaniu na rozpoczęcie koncertu mogła wysłuchać Orkiestry Dętej z Dobronia. Pani Anna Doliwa Prezes LGD "Dolina rzeki Grabi" oraz Pan Robert Jarzębak wójt gminy Dobroń powitali zaproszonych gości oraz wszystkich mieszkańców i zaprosili do wysłuchania koncertu, podczas którego Zespołowi Góralskiemu "Watra" towarzyszyły zespoły z siedmiu gmin członkowskich, śpiewając kolędy, pastorałki oraz pieśni ludowe.

Koncert rozpoczął dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń" wraz z 5-osobową kapelą. Grupa utworzona w 1958 roku jest laureatem wielu przeglądów i festiwali w kraju i za granicą. Następnie na scenie powitaliśmy dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Mali Sędziejowiczanie" działający od 1985 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury
 w Sędziejowicach, którego instruktorem jest Katarzyna Matusiak, a oprawą muzyczną zajmuje się Kapela Ludowa „Grabianie” pod kierownictwem Sylwestra Kijańskiego.
Obok zespołów folklorystycznych wystąpiły również chóry i zespoły śpiewacze, takie jak: Chór "Echo Leśne" pod kierownictwem Mariana Strzelczyka działający przy Łaskim Domu Kultury Filii w Kolumnie oraz Chór "Bogoria" z gminy Buczek, pod kierownictwem Pana Zbigniewa Mierzwińskiego.


Po występach czterech zespołów gminnych nadszedł czas na długo oczekiwaną gwiazdę koncertu - Zespół Góralski "Watra" z Czarnego Dunajca. Zespół powstał w 2000 r. i obecnie liczy 50 wykonawców. Młodzież występująca w zespole prezentuje folklor górali podhalańskich przedstawiając m.in. widowiska obrzędowe. Grupa „Watra” reprezentuje i promuje gminę Czarny Dunajec na licznych przeglądach i festiwalach, w których bierze udział zdobywając wiele nagród i wyróżnień, m.in. I miejsce w tańcu zbójnickim podczas „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej w 2008 roku, I miejsce w kategorii grup śpiewaczych podczas „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, zespół otrzymał również nagrodę od Ministra Kultury i Sztuki i nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem 2009 r. Z 50-osobowego składu zespołu na tegorocznym koncercie wystąpiło ośmiu wykonawców. Zagrali góralskie kolędy, pastorałki i przyśpiewki wzbogacając występ góralskim tańcem.


Po występie zespołu góralskiego zaśpiewały Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Kurówek-Kurów z gminy Zelów pod kierownictwem Pana Stanisława Wojtczaka oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Dłutowa, któremu towarzyszyła 3-osobowa Kapela Ludowa z Orzku. Zespół pod kierownictwem Pana Jana Skurnica już od 5 lat swoimi występami uświetnia lokalne uroczystości. Na koniec występu Kapela Ludowa z Orzku dała prawdziwy popis swoich umiejętności grając solo dwa utwory. Występ zespołu z Dłutowa wzbudził powszechny zachwyt zgromadzonej publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami. Jako ostatni zaprezentował się Zespół Śpiewaczy "Kwiaty Polne" z gminy Wodzierady, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Klubu Kobiet "Kwiatkowianki". Chór pod kierownictwem Pana Włodzimierza Smolarka ma na swoim koncie występy w czasie dożynek, festynów i dni okolicznościowych na terenie gminy i powiatu. Jednak to nie był koniec atrakcji koncertu. Ponownie na scenie pojawiła się "Watra" i zagrała jeszcze kilka góralskich przyśpiewek.

Efektownym zakończeniem długiego wieczoru był pokaz sztucznych ogni, który zgromadził publiczność na boisku szkolnym.

Druga część imprezy odbyła się 8 stycznia, kiedy góralskie kolędowanie rozbrzmiewało podczas mszy świętych w:

- Kościele Wniebowzięcia N.M.P. w Marzeninie

- Kościele Św. Jana Chrzciciela w Buczku

- Kościele Św. Wojciecha w Dobroniu

- Parafii Niepokalanego Poczęcia N.M.P. i Św. Michała Archanioła w Łasku.

Występy zespołu spotkały się z uznaniem zgromadzonej publiczności, która chętnie przyłączała się do śpiewania kolęd.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto