18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Witoldzie Pileckim w Zduńskiej Woli [zdjęcia]

jj
Dzień bohaterów walki z totalitaryzmem zorganizowano w sobote w Zduńskiej Woli. Była uroczysta msza w Bazylice Mniejszej, a po niej przybliżono postać rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z Żołnierzy Wyklętych.

O rotmistrzu i jego dokonaniach mówił w Ośrodku Pamieci św. Maksymiliana Marii Kolbe Szymon Wiśniewski z Młodzieży Wszechpolskiej. Przyczynkiem była 65. rocznica śmierci Witolda Pileckiego, jaka przypadała 25 maja.
Urodzony w 1901 roku, a stracony w 1948 roku rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, później w kampanii wrześniowej 1939 r., był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, a także dobrowolnym więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie w Auschwitz-Birkenau. Jemu m.in. zawdzięczamy pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz , tzw. raporty Pileckiego przesyłane z obozu Zachód. W 1943 r. udało mu się uciec wraz zdwoma współwięźniami z Auschwitz. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie, od jesieni 1945 r. tworzył siatkę wywiadowczą i był w tzw. podziemiu antykomynistyczny. W 1947 r. został aresztowany. W roku 1948 został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przez strzał w tył głowy.
1 października 1990 roku wyrok został anulowany,w roku 1995 rotmistrz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2006 Orderem Orła Białego. Dopiero w 2012 r., po przeprowadzonych ekshumacjach i badaniach ustalono, że został pochowany w Kwaterze na Łączce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB.

Uroczystości związane z upamiętnieniem Witolda Pileckiego zorganizowały w Zduńskiej Woli Młodzież Wszechpolska, stowarzyszenie Nieprzejednani oraz Jednostka Strzelecka 4040. Rozpoczęto też zbieranie podpisów pod listem, jaki zostanie skierowany do przewodniczącego zduńskowolskiej Rady Miasta Artura Stępnia, by radni uchwałą nadali imię rotmistrza Pileckiemu rondu, które obecnie nosi nazwę Polskiej Macierzy Szkolnej.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto