Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piesi i kierowcy o rowerzystach. 10 najgorszych rzeczy na drogach w Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Mieszkańcy Zduńskiej Woli wskazują najbardziej denerwujące zachowania rowerzystów w mieście. Najwięcej pretensji mają piesi do jeżdżących po chodnikach i kierowcy do nagle wjeżdżających na jezdnię.

10 najgorszych rzeczy jakie rowerzyści robią na drogach w Zduńskiej Woli

Sezon rowerowy już w pełni. Mieszkańcy Zduńskiej Woli opisują jak zachowują się na drogach rowerzyści. Oto co najbardziej denerwuje pieszych, z którymi rowerzyści dzielą chodniki oraz kierowców, z którymi dzielą jednię. Szczegóły w GALERII ZDJĘĆ.

Sposób poruszania się rowerzystów po drogach oceniła także policja. Najbardziej niebezpieczne zachowania rowerzystów, to według mundurowych:

  • przejeżdżanie po przejściu dla pieszych,
  • jazda niewłaściwą częścią drogi,
  • nie sygnalizowanie zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy,
  • rozmowa przez telefon komórkowy,
  • brak obowiązkowego wyposażenia roweru, przede wszystkim oświetlenia,
  • kierowanie rowerem „po użyciu alkoholu”

Przykazania rowerzysty na drodze i na chodniku

Policja przypomina także o przepisach obowiązujących rowerzystów i wyjaśnia pojęcie dotyczące ruchu rowerów, pieszych i kierowców.

Ścieżka rowerowa
Najlepszym miejscem do jazdy rowerem jest droga dla rowerów, popularnie zwana „ścieżką rowerową”. Jeżeli wzdłuż naszej trasy biegnie droga dla rowerów mamy obowiązek z niej korzystać. Droga rowerowa często krzyżuje się z jezdnią, wówczas rowerzysta przejeżdża przez tę część jezdni gdzie znajduje się przejazd dla rowerzystów. Pas ruchu dla rowerów prowadzi w jednym kierunku i jest wydzielony z powierzchni jezdni, podczas gdy droga dla rowerów jest konstrukcyjnie oddzielona od jezdni (np. pasem zieleni), często też, tak jak chodnik, posadowiona wyżej niż jezdnia.

Poruszanie się jezdnią w ostateczności
Rowerzysta ma obowiązek jechać drogą dla rowerów lub dla rowerów i pieszych, a gdy jej nie ma – poboczem. Jeżeli nie ma pobocza lub jazda nim jest niemożliwa, może korzystać z jezdni. Rowerzysta poruszający się po jezdni ma obowiązek jechać prawą stroną możliwie blisko jej krawędzi. Dopuszcza się wyjątkowo jadę po jezdni kierującemu rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Mimo, że takie zachowanie jest dozwolone może powodować niebezpieczne sytuacje.

Śluza rowerowa – co to takiego?
Śluza rowerowa zajmuje obszar na wlocie skrzyżowania przed linią zatrzymania samochodów. W tej strefie, rowerzyści mają prawo zająć całą szerokość jezdni (pasa ruchu), przeznaczoną do jazdy w danym kierunku. Gdy światła się zmienią rowerzyści ruszą wcześniej niż stojące za nimi samochody.

Czy można rowerem jechać po chodniku?
Rowerzysta może jechać chodnikiem jeśli:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Szanuj prawa pieszych
W sytuacji gdy, rowerzysta przejeżdża przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Rowerzysta ma zakaz jazdy po przejściu dla pieszych. Rower przez takie skrzyżowanie należy przeprowadzić.

Piesi i kierowcy o rowerzystach. 10 najgorszych rzeczy na dr...

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto