Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początek obchodów 90-lecia Karsznic i Dzień Kolejarza 2022 w Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
W Karsznicach świętowano 25 listopada Dzień Kolejarza oraz początek obchodów 90-lecia istnienia kolejarskiego osiedla Karsznice w Zduńskiej Woli.

Dzień Kolejarza 2022 w Karsznicach

25 listopada, w Dzień Kolejarza i patronki kolejarzy Katarzyny Aleksandryjskiej zainaugurowano obchody 90-lecia istnienia osiedla Karsznice. Będą trwały do przyszłego roku.

Mszą w intencji osiedla i jego mieszkańców rozpoczęto oficjalne uroczystości jubileuszu osiedla Karsznice. Uczestnicy zebrali się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Karsznicach. Kościół to miejsce, o które, jako jedne z pierwszych starali się zadbać mieszkańcy Karsznic. Już w 1932 roku powstał komitet budowy świątyni.

Po mszy przemaszerowano przed pomnik bohaterskich kolejarzy karsznickich, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Obelisk upamiętnia Kazimierz Kałużewskiego i Juliusza Syllę oraz innych kolejarzy, którzy stracili życie podczas II wojny światowej.

Jak podkreślają najstarsi mieszkańcy Karsznic, dawno tak okazałych obchodów Dnia Kolejarza na osiedlu, jak w tym roku nie było. A w ramach obchodów spotkano się jeszcze w filii Miejskiego Domu Kultury w Karsznicach, gdzie przedstawiono prezentację o historii osiedla oraz wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 7 "Pod zielonym semaforem".

90-lecie Karsznic i magistrali węglowej Śląsk - Porty

1 marca 1933 roku nastąpiło oficjalne otwarcie magistrali węglowej Śląsk - Gdynia. 11 listopada 1933 roku oddano do użytku parowozownię w Karsznicach.

Osiedle powstało na początku lat 30. ubiegłego wieku, jak to określają regionaliści "w szczerym polu". Pierwszy służbowy transport pracowników kolei specjalnym pociągiem odbył się na początku 1933 roku.

"Mężczyźni, najpierw bez rodzin, ale za to z łóżkami, pościelą czy naczyniami, przybywają na teren kolonii kolejowej. Dziewięć nowych bloków stanowi trzon osiedla, nadając jej niepowtarzalny charakter. Surowe warunki, ewidentny brak odpowiedniej infrastruktury (dróg, sklepów, szkoły, a nawet elektryczności czy sieci kanalizacyjnej) sprawia, że pierwsi mieszkańcy po zakupy udają się do Zduńskiej Woli, brodząc siedem kilometrów polami w błocie i glinie. Karsznice jednak szybko nadrabiają zaległości. Po pięciu latach działalności tamtejsza parowozownia zostaje przemianowana z kategorii pomocniczej III klasy na główną I klasy. Ta zmiana powoduje przyrost taboru, dzięki czemu liczba pracowników węzła wzrasta do około ośmiuset osób" - opisuje te początki osiedla Gabriela Górska, kustosz w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Magistrala węglowa Śląsk - Porty przebiegająca przez Karsznice to bezpośrednie połączenie kolejowe, jakie powstało o nowo wybudowanego wówczas portu w Gdyni z kopalniami węglowymi Górnego Śląska. Została otwarta 1 marca 1933 roku, a uroczystość odbyła się właśnie w Karsznicach. Z Karsznic Polskie Radio po raz pierwszy przeprowadziło relację radiową na żywo.

Prace przy budowie linii kolejowej rozpoczęły się w 1926 roku, a w 1930 roku oddano do użytku północny i południowy jej odcinek. Pierwszy pociąg dotarł do Karsznic 8 listopada 1930 roku. W tym samym dniu oddano do użytku stację kolejową.
W obecności ministra komunikacji inż. Alfonsa Kuhna dokonano wówczas uroczystego otwarcia skrajnych odcinków magistrali, czyli Herby Nowe - Karsznice i Maksymilianowo koło Bydgoszczy - Gdynia. Niedokończony pozostawał środkowy odcinek magistrali Karsznice - Inowrocław.

Magistralę węglową Śląsk - Porty budowało Francusko - Polskie Towarzystwo Kolejowe. Towarzystwo przyjęło na siebie obowiązek zbudowania brakującej części linii oraz odnogi Siemkowice – Częstochowa i 13 łącznic na stacjach węzłowych. Ruch na całej długości miał się rozpocząć od stycznia 1933 r., ale rozpoczął się 1 marca 1933 r., gdy oddano do użytku ostatni fragment magistrali. Na stacji kolejowej Karsznice minister komunikacji inż. Michał Budkiewicz dokonał uroczystego otwarcia linii. Odcinek środkowy od stacji Karsznice do stacji Inowrocław to 153 km.

Poświęcenie stacji węzłowej Karsznice przez J. E. ks. Biskupa dr. Tymienieckiego.

Zduńska Wola, 3 marca. W dniu 1 b. m. odbyła się na nowowzniesionej stacji kolejowej "Karsznice" pod Zd. Wolą niezwykła uroczystość. Otwarcie i przyjęcie od Francuskiego Towarzystwa linji kolejowej Herby - Gdynia. Początek uroczystości zapowiedziany był na godz. 11-tą. Już od godziny 9-ej rano niezliczone tłumy zaczęły przybywać na stację Karsznice. Magistrat Zd. Woli zamówił cztery autobusy, które nieustannie kursowały. W ruchu był również cały szereg innych samochodów i taksówek.
Około godziny 11-ej nadszedł od strony Zd. Woli pociąg ze specjalnemi wagonami, przywożąc gości. Przybyli m. in. minister komunikacji Butkiewicz, wiceminister Doleżal, wiceminister Koc, prezes Rady Nadzorczej. J E. ks. biskup Tymieniecki, gen. dywizji Osiński, wojewoda Hauke-Nowak, gen. brygady Kwaśniewski, ks. Stanisław Nowicki dyrektor akcji katolickiej, dyrektor departamentu Francuskiego, korespondenci pism zagranicznych i wiele innych wyższych urzędników Ministerstwa Komunikacji.
Po wyjściu z wagonów minister komunikacji wraz z przedstawicielem Francji przeszedł najpierw przed frontem kompanji honorowej, następnie powitał ministra wójt gminy Zduńska Wola p. Pilc chlebem i solą. W imieniu miasta Zduńskiej Woli p. Jakubowiakówna wręczyła bukiet kwiatów zaś dyrektorowi departamentu Francji wręczył bukiet kwiatów uczeń szkoły powszechnej Nr. 3 Chrzanowski wygłaszając przemówienie po francusku.
Następnie wszyscy udali się do olbrzymiej parowozowni, gdzie na specjalnym przygotowanym ołtarzu ks. Dąbrowski odprawił mszę świętą. poświęcenia parowozowni dokonał J. E.
Ks. Biskup Tymieniecki, zaś przemówienie w języku francuskim wygłosił ks. Żarski.
Po nabożeństwie wszyscy udali się do specjalnie postawionej bramy, triumfalnej, gdzie w imieniu miasta Zd. Woli przemówienie wygłosił dyrektor gimnazjum p. Badziak, poczem b. minister Butkiewicz przeciął wstęgę. Orkiestra wojskowa odegrała hymn narodowy zaś orkiestra kolejowa z Łodzi odegrała hymn francuski.
Następnie wszyscy goście zeszli do wagonów i udali się w stronę Gdyni. Pociąg ciągnęły 2 parowozy pięknie udekorowane.
Z organizacyj brali udział: Strzelec z Sieradza i Zd. Woli. na czele z kom. Zielenkiewiczem, przysposobienie wojskowe z p. Kempińskim na czele sierż. strażacki Zd. Woli wraz oddziałami samarytanek z Janoszewic oraz straż i z Sieradza z p. Pruskim na czele i wszystkie organizacje ze sztandarami ze Zd. Woli. Całość powiatu reprezentował starosta Borysowicz, m. Zd. Woli p. Kozłowski, nadleśnictwo 2-ch powiatów p. Rudolf.
Ogółem brało udział w uroczystości około 6- 7 tysięcy osób. Całość wypadła nadzwyczaj okazale.
Echo Sieradzkie 1933 4 marzec. Piotr Tameczka "Wsie regionu sieradzkiego"

Organizatorami rozpoczęcia obchodów 90 lecia Osiedla Karsznice i Dnia Kolejarza są:
- Miasto Zduńska Wola,
- Wspólnota Lokalna Osiedla Karsznice,

Współorganizatorami są:
- Filia Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli,
- Publiczne Przedszkole nr 7 „Pod Zielonym Semaforem” w Zduńskiej Woli,
- Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli,
- Zespół Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli,
- Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Sponsorami są:
- Cukiernia Witczak & Pokora.
- Rada Maszynistów Samorządnego Niezależnego Związku Zawodowego
Maszynistów Kolejowych Zduńska Wola Karsznice.

Początek obchodów 90-lecia Karsznic i Dzień Kolejarza 2022 w...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto