Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie projektu „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”.

Milena Chmielewska
Milena Chmielewska
Dzieci poznały ludowe stroje
Dzieci poznały ludowe stroje MDK
Dzieci tworzyły kolorową biżuterię i breloczki oraz poznawały polskie ludowe zwyczaje. Nie zabrakło także dawnych zabaw regionalnych.

Dzieci miały szansę poznać ,,folklor w regionie”. Zwiedzono m.in., Szkolne Muzeum Regionalne przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach. Muzeum mieści się w dawnym pałacu Siemiątkowskich i posiada bogate zbiory kultury i sztuki ludowej regionu sieradzkiego oraz Izbę Regionalną w Zadzimiu. Dzieci zobaczyły obrazy, rzeźby, haftowane obrusy, wiklinowe wyroby oraz dekoracje florystyczne. Wszystkie przedmioty własnoręcznie wykonane przez mieszkańców Zadzimia.
Ostatnim punktem ,,folkloru w regionie” były warsztaty zielarskie z Moniką Woźniak „Ziołolecznictwo ludowe, czyli w czym mogą pomóc zioła”.

Buty tylko do kościoła

Podczas warsztatów przekazano sporo ciekawostek m.in. ile osób mieszkało w wiejskiej chacie, dlaczego buty zakładano tylko do kościoła, co na głowę zakładała panna młoda oraz w jaki sposób plisowano dawniej spódnice. O tym wszystkim w bardzo ciekawy sposób opowiadała Nena Stańczuk, etnolożka z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Podczas warsztatów terenowych obejrzano także stroje ludowe wsi łódzkiej oraz naczynia i narzędzia, jakich używano ponad sto lat temu. Dzieci usłyszały, co można było kupić na ówczesnym straganie. Wzięły również udział w warsztatach ,,Moda ludowa” i tworzyły własne projekty.

Miała baba koguta

Były gry i zabawy polskiej wsi, warsztaty interdyscyplinarne i zielarskie. Warsztaty artystyczne z zakresu śpiewu, muzyki i tańca. Dzieci poznały kroki zwyczajowo używane w tańcach regionu sieradzkiego, czyli sieradzkie owijoki i polki. Nauczyły się śpiewać wybrane pieśni ludowe: ,,Czerwone jabłuszko”, Czerwone jagody”, ,,Miała baba koguta”.
Obejrzały ludowe rękodzieło, tradycyjne stroje i przedmioty używane dawniej na wsi. Tworzyły także własne przypinkowe ozdoby. Ozdabiały wzorami ludowymi bawełniane torby i kubki. Odgrywały scenki związane z tradycyjnymi świętami i ilustrowały wybrane obyczaje. Zapoznały się także z książką Witolda Przewoźnego „Etno – gadki”.

Uczestnicy projektu usłyszeli, jakie są polskie zwyczaje ludowe i jak wyglądają tradycyjne wzory ludowe z regionu łowickiego i sieradzkiego, a także czym charakteryzuje się wzornictwo tych regionów. Swoją pasją i miłością do tradycji ludowej podzielili się z nimi Zuzanna Flakowska i Marcel Wlazło z Zespołu Pieśni i Tańca ,,Zduńskowolanie”.

Podczas warsztatów zielarskich z Moniką Woźniak dzieci przygotowywały syrop na kaszel i maść na katar. Dowiedziały się też w jaki sposób wypełnić ziołową apteczkę i otrzymały proste przepisy na preparaty z ziół zebranych z łąki m. in. na syrop z kwiatów mniszka.

Poznały naczynia używane dawniej na wsi. Każdy ulepił swoje własne naczynie z gliny. Pomógł im w tym rzeźbiarz, Zbigniew Gąsiorowski z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Etno Warsztaty ,Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury Etno Polska. Edycja 2023.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto