Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Powstaniec Warszawski – czy zawsze w „panterce” i ze STEN-em?” - spotkanie w muzeum w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA, VIDEO

jj
„Powstaniec Warszawski – czy zawsze w „panterce” i ze STEN-em?”- odpowiedzi między innymi na te pytania miało dać spotkanie w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, jakiee zorganizowane zostało w ramach cyklu "Podwieczorki z historią" dzisiaj wieczorem ( 1 sierpnia).

Wykład na temat umundurowania i uzbrojenia powstańców warszawskich zaprezentował Daniel Buszyński z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, który prywatnie działa w Grupie Rekonstrukcji Historycznej "Chrobry I".
Buszyński mówił m.in. o tym, że choć umundurowanie powstańców warszawskich było bardzo zróżnicowane, bo często były to ubrania cywilne lub przrobione mundury polski lub niemieckie, to stworzył się stereotyp, ze powtańcy nosili panterki.

„Powstaniec Warszawski – czy zawsze w „panterce” i ze STEN-em?” - spotkanie w muzeum w Zduńskiej Woli

Popularne "panterki" były mundurami Waffen SS, jakie zdobyli Żołnierze Kedywu AK w niemieckich magazynach na ul. Stawki w Warszawie podczas brawurowej akcji przeprowazdonej 1 sierpnia 1944r. Oprócz mundurów, butów i żywności zdobyto tam m.in. 4 kbk, około 400 sztuk amunicji do kbk oraz samochód osobowy.
Czym były "panterki?

Jednak podstawowym ymundurowaniem powstańców była biało-czerwona opaska noszona na ramieniu:

„Powstaniec Warszawski – czy zawsze w „panterce” i ze STEN-em?” - spotkanie w muzeum w Zduńskiej Woli

Karabin Sten jest najbardziej rozpoznawalną bronią powstańców warszawskich, podobnie jak pistolety Vis-y. Warto wspomnieć, że Sten był to karabin stworzony przez Anglików w 1941r., jaki produkowano podczas II wojny światowej także w Neimczech, Polsce, Danii oraz we Francji. W okupowanej Polsce podjęto konspiracyjną produkcję Stenów w co najmniej 23 warsztatach. W konspiracji produkowano inne wersje tego karabinu pod nazwą Błyskawica. Powstańcy mieli Steny m.in. ze zrzutów alianckich ( 200 sztuk) oraz 700 pistoletów maszynowych, wyprodukowanych w ciągu ok. 9 miesięcy do wybuchu Powstania przez konspiracyjne tajne zakłady zbrojeniowe AK w Warszawie. Powstańcy używali ponadto broni zdobytej w niemieckich magazynach oraz wykopywaną w różnych miejscach, a schowaną po kampanii wrześniowej 1939 r.:

„Powstaniec Warszawski – czy zawsze w „panterce” i ze STEN-em?” - spotkanie w muzeum w Zduńskiej Woli

Na wykład dotarli do zduńskowolskiego muzeum zainteresowani tematem. Wykład został wzbogacony zdjęciami Powstańców ze Zduńskiej Wolia oraz prezentacją mundurów i replik uzbrojenia ze zbiorów członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Chrobry I” i Muzeum Historii Miasat Zduńska Wola.

Na spotkanie w ramach cyklu "Podwieczorki z historią" zaprosiły dzisia ( 1 sierpnia) Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i GRH Chrobry I.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto