Program Stop Smog 2022 w Zduńskiej Woli. Kiedy nabór wniosków?

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Udostępnij:
W 2022 roku kolejna edycja programu Stop Smog w Zduńskiej Woli. To dotacja dla osób, które chcą otrzymać pomoc na wymianę pieca węglowego na inne źródło ciepła. Dofinansowanie jest obwarowane kilkoma przepisami, jakie trzeba spełnić.

Program Stop Smog 2022

W 2022 roku ruszy kolejna edycja programu Stop Smog. Nabór wniosków ma rozpocząć się 15 lutego. Zaplanowano na dotacje 1 mln zł. Wyższa ma być maksymalna dotacja - do 5.500 zł.

Zgodnie z zapisem regulaminu, dofinansowanie może być udzielone w wysokości nie większej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż w kwocie 5.500 zł.
Wniosek mogą składać:

  • osoby fizyczne
  • wspólnoty mieszkaniowe
  • przedsiębiorcy
  • osoby prawne
  • jednostki sektora finansów publicznych, będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi; dysponujące tytułem prawnym do nieruchomości

W tym roku dopłata do wymiany pieca węglowego, o jaką mogą mieszkańcy mogą starać się w ramach zduńskowolskiego programu Stop Smog wyniesie maksymalnie 5500 zł, czyli 500 zł więcej niż w poprzednich latach. Zwiększenie kwoty władze miasta tłumaczą inflacją i rosnącymi cenami.

– Zwiększamy dotacje, bo poważnie wzrosły koszty likwidacji kopciuchów i instalacji ekologicznego źródła ciepła. Ceny materiałów budowlanych w ciągu roku podrożały średnio o niemal 11 proc., ale są i takie, których koszt zakupu jest wyższy o nawet 20-30 proc. Więcej trzeba też zapłacić za robociznę – tłumaczy Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Walka ze smogiem nieustannie jest na szczycie priorytetów miasta, nie chcemy więc wyhamowywać tempa wymiany kopciuchów.

Dotację od miasta będzie można w 2022 r. przeznaczyć na podłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej, instalację ogrzewania gazowego i elektrycznego lub zakup kotła na biomasę oraz po raz pierwszy w programie - pompy ciepła. To wynika z dużego zainteresowania tym sposobem ogrzewania domu.
Dotację można przeznaczyć na zmianę ogrzewania na:

  • Podłączenie do sieci ciepłowniczej
  • Ogrzewanie gazowe (gaz ziemny i gaz płynny)
  • Automatyczne kotły opalane granulatem drzewnym (biomasą)
  • Ogrzewanie elektryczne
  • Pompa ciepła

Warunkiem jest udokumentowanie likwidacji pieca węglowego.

Jak starać się o dotację?

Jak w latach ubiegłych, o dotacje starać będą mogli się właściciele domów jednorodzinnych, przedsiębiorcy, ale także mieszkańcy budynków wielorodzinnych we wspólnotach mieszkaniowych.

Urząd Miasta Zduńska Wola rozpatruje dokumenty według kolejności ich złożenia aż do wyczerpania pieniędzy. Wnioski będą przyjmowane od 15 lutego 2022 r.

Pomocą w przygotowaniu wniosków, jak zapewnia magistrat, służą urzędnicy. Miasto uruchomiło specjalny punkt konsultacyjny, w którym można uzyskać informacje zarówno o dotacjach ze zduńskowolskiego programu Stop Smog, jak i rządowego Czyste Powietrze.

– Dofinansowanie z tych funduszy można połączyć. Nasi pracownicy podpowiedzą Państwu, jak skorzystać z obu programów – deklaruje Konrad Pokora. Zapraszam do kontaktu z nimi i do składania wniosków o dofinansowanie

.

Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze działa w Biurze Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 3, I piętro, pok. 501.

Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Stop Smog działa w Biurze Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 3, I piętro, pok. 501. By usprawnić obsługę mieszkańców, urzędnicy zapraszają do telefonicznego lub e-mailowego umawiania wizyt: 43 825 02 37 i [email protected]

W 2021 roku na program dopłat do wymiany ogrzewania przeznaczono z budżetu miasta 1 mln zł. To pozwoliło na zmianę 221 pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła. Głównie kotły gazowe.

– W ubiegłorocznym naborze wniosków o dopłaty mieliśmy więcej chętnych niż zarezerwowanych na ten cel pieniędzy. Nikogo nie odesłaliśmy jednak z kwitkiem. Przesunęliśmy środki w budżecie i zwiększyliśmy pulę na dotacje. Każdy jeden zlikwidowany kopciuch, to bowiem wyraźna ulga dla naszych płuc – zaznacza Konrad Pokora.

W ciągu trzech lat programu Stop Smog z dopłat skorzystało 456 gospodarstw domowych. W tym roku dopłaty pozwolą zlikwidować około 200 kolejnych pieców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Materiał oryginalny: Program Stop Smog 2022 w Zduńskiej Woli. Kiedy nabór wniosków? - Zduńska Wola Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie