Skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy. W Sieradzu z trzech lat do... dwóch i pół

Redakcja
Łódzki Oddział Wojewódzki narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Łódzkiem. 5 szpitali zoperuje pacjentów w stanie stabilnym jeszcze w tym roku. Ale w szpitalu w Sieradzu kolejka jest na trzy lata.

Jak informuje Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ, 5 szpitali w województwie łódzkim zoperuje pacjentów w stanie stabilnym jeszcze w tym roku. Pacjenci w stanie pilnym czekają na operację od kilku dni do 2 tygodni.

- Liczba pacjentów oczekujących na zabieg w ciągu roku zmniejszyła się o 18 tys. Do pacjentów, którzy będą czekali na zabieg dłużej niż rok Łódzki Fundusz wysłał SMS-y z informacją, że mogą z niego skorzystać wcześniej - twierdzi Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.

W województwie łódzkim takie informacji SMS wysłano do 3.765 pacjentów.

Według NFZ, czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy systematycznie się skraca. W Łódzkiem w 5 szpitalach pacjenci stabilni jeszcze w tym roku mogą zoperować zaćmę, w 7 szpitalach – w pierwszym półroczu 2020 r. Pozostałych 9 placówek proponuje ponad roczny czas oczekiwania, ale dąży do skrócenia go. Pacjenci pilni w ponad połowie szpitali operowani są na bieżąco lub czekają do 2 tygodni. W pozostałych szpitalach do 2 miesięcy.

Szpital USK im. WAM wśród publicznych szpitali w sposób najbardziej spektakularny skrócił kolejkę: z 33 miesięcy w lipcu 2018 roku do 8 miesięcy oczekiwania aktualnie. Wśród niepublicznych – Szpital Zakonu Bonifratrów z 34 miesięcy rok temu do 7 miesięcy aktualnie.

Ale w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu, różnica w długo9ści kolejki nie jest aż tak znacząca. Jak podaje NFZ, rok temu przybliżony czas oczekiwania na operację zaćmy wynosił 3 lata. Obecnie ten czas to... 2 lata i 7 miesięcy.

Od 1 kwietnia 2019 r. NFZ nie limituje finansowo operacji usunięcia zaćmy. To rozwiązanie ma na celu skrócenie kolejek, poprawę dostępności do tych procedur, a także polepszenie kondycji finansowej szpitali, które wykonują operacje okulistyczne.

W porównaniu z rokiem 2017 nakłady Łódzkiego OW NFZ na zaćmę wzrosły o 9,7 miliona zł – teraz to 58 mln, jak informuje Anna Leder. Aktualnie do placówek trafią pieniądze za operacje wykonane ponad limit, w sumie 1,2 miliona zł.

- Łódzki NFZ jest przygotowany finansowo na zwiększenie wydatków na ten cel nawet o około 10 milionów zł - zapewnia rzeczniczka.

Według danych NFZ w 21 placówkach operujących zaćmę na zabieg czeka około 27 tysięcy pacjentów. To o 18 tys. mniej pacjentów niż przed rokiem. Szpitale w Łódzkiem wykonują średnio około 2dwóch tysięcy zabiegów miesięcznie. Z nowymi skierowaniami zgłasza się natomiast około 1,4 tys. pacjentów miesięcznie.

Jak znaleźć informacje o krótszym czasie oczekiwania na zbieg usunięcia zaćmy?

Informacje – aktualizowane – o krótkich terminach są dostępne na stronie www.nfz-lodz.pl oraz terminyleczenia.nfz.gov.pl i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 190 590.

Jeśli zdecydują się Państwo na zmianę placówki medycznej, na taką, która proponuje krótszy czas oczekiwania, konieczne jest poinformowanie o tym świadczeniodawcy, u którego wpisani byliście Państwo na listę oczekujących.

Do nowo wybranej placówki należy zgłosić się ze skierowaniem. Może to być nowe skierowanie lub to poprzednie odebrane z placówki, w której oczekiwaliście w kolejce.

Lekarz kwalifikujący do leczenia szpitalnego podejmie decyzję o terminie przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy. Na podstawie badań i analizy dokumentacji medycznej przedstawionej przez pacjenta lekarz oceni pilność zabiegu i wyznaczy jego termin.

Dr n.med. Małgorzata Zdzieszyńska konsultant wojewódzki ds. okulistyki dla województwa łódzkiego: W 2019 r znacznie poprawiła się dostępność do leczenia operacyjnego dla pacjentów z zaćmą w ramach NFZ. Wynika to ze zmiany trybu hospitalizacji na 1-dniową oraz ze znacznego skrócenia czasu oczekiwania na zabieg operacyjny. Obecnie pacjent po otrzymaniu skierowania na operację zaćmy do ośrodka posiadającego umowę z NFZ na wykonywanie tego typu zabiegów, ma wyznaczony termin wizyty kwalifikacyjnej w ciągu 30 dni oraz, w zależności od stanu klinicznego i sprawności działania danego ośrodka, ma wyznaczony termin na zabieg operacyjny zazwyczaj w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hela
szkoda tylko, że jak się słyszy, często występują po zabiegu powikłania.
Dodaj ogłoszenie