Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie "perełki" zduńskowolanie ofiarowują muzeum ZDJĘCIA

OPRAC.: jj
Takie "perełki" zduńskowolanie ofiarowują muzeum
Takie "perełki" zduńskowolanie ofiarowują muzeum mat. MHMZW
Zduńskowolanie nie zawodzą. Mimo pandemii nie zapominają o Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i przynoszą ciekawe znaleziska. Ostatnio do muzeum mieszkańcy przynieśli m.in. monetę z czasów Księstwa Warszawskiego, tableau dla Feliksa Nowakowskiego z 1912 r. oraz obraz z wizerunkiem Matki Boskiej z kościoła oo. Reformatorów w Krakowie.

Wśród najcenniejszych eksponatów, jakie zduńskowolanie podarowali ostatnio muzeum placówka wymienia trzy. Są to:

  • tableau dla Feliksa Nowakowskiego, w dwudziestą piątą rocznicę pracy na Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, datowane na styczeń 1912 r., jakie muzeum podarował Jacek Ożyźniewskie, zduńskowolanin mieszkający w Wielkiej Brytanii.

    > Tableau było wykonane w zakładzie fotograficznym Wincentego Franciszka Boretti (1859-1932) z Kalisza. Jest to jeden z prekursorów fotografii w tym mieście specjalizujący się w portretach. Boretti odpowiadał za zdjęcia i skomponowanie całości. Ozdoby na tableau, zawierające m.in. motywy kwiatowe i roślinne, a także stylizowaną lokomotywę namalował prawdopodobnie J. Rzeziński (podpis po lewej u dołu). Tableau jest naklejone na podkładkę tekturową, co było popularne na początku XX w. Choć czas nie obył się z dokumentem delikatnie (posiada on uszkodzenia i ślady działania wilgoci), szczęśliwie przetrwał on do dzisiaj - informuje Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

  • obraz z wizerunkiem Matki Boskiej słynącej łaskami z kościoła oo. Reformatorów w Krakowie.
    Obraz był podarunkiem dla rejenta sieradzkiego dr. Aleksandra Władysława Łozińskiego od o. Stanisława Stocha (1894-1966), gwardiana oo. Reformatorów w Krakowie.

    > Powiększona fotografia obrazu z ozdobnym passe-partout została wykonana być może w jednym z krakowskich zakładów fotograficznych. Zwracają uwagę napisy oraz zdobienia na passe-partout . W oczy rzuca się herb Polski oraz Krakowa. W datowaniu pomocny jest Orzeł umieszczony po lewej stronie. Swoją formą przypomina wzór wprowadzony w 1927 r. a więc przedmiot powstał po tej dacie - pisze Daniel Buszyński z MHMZW.

  • Moneta z czasów Księstwa Warszawskiego znaleziona w ziemi w okolicach ulicy Mostowej.
    Moneta ma nominał 3 groszy. Ma średnicę 2,6 cm, wybita jest w miedzi. Wybijano je w mennicy w Warszawie, a według sprawozdań w latach 1810-1815 do obiegu trafiło ich 17 868 677 sztuk.

    > W jaki sposób moneta znalazła się w Zduńskiej Woli? Tereny na których powstało nasze miasto od 1793 r. znajdowały się na terenie zaboru pruskiego, zaś od 1807 r. właśnie w obszarze Księstwa Warszawskiego.
    > Choć moneta nie jest zachowana w dobrym stanie, stanowi dla nas ciekawy eksponat, głównie ze względu na okoliczności jej odnalezienia oraz lokalny charakter. Jest dopiero drugą taką w naszym zbiorze. Dodatkowo pamiątki z okresu przed powstaniem Zduńskiej Woli lub z jej początków są rzadkością, więc jest to dodatkowy powód do radości
    -informuje Daniel Buszyński z MHMZW.

Zduńskowolanie przekazują muzeum nowe eksponaty

Zduńskowolanie od lat zasilają muzeum w eksponaty. Przynoszą m.in. pamiątki rodzinne, rzeczy znalezione na placach budów czy na astrychach lub w piwnicach. W Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola podkreślają, że pozyskiwanie eksponatów jest obok działań edukacyjnych oraz badań nad historią miasta i regionu jednym z podstawowych zadań jakie stoją przed placówką. Co roku muzeum organizuje spotkania z darczyńcami, podczas którego mniej lub bardziej symbolicznie dziękuje za przyniesione eksponaty.

Uroczyste spotkanie darczyńców Muzeum Historii Miasta Zduńsk...

Zobaczcie też:

Takie eksponaty trafiły do muzeum w Zduńskiej Woli w ciągu o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto