Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcili w Wojsławicach pamięć policjantów zamordowanych na Wschodzie [zdjęcia i video]

red.
mat. KPP Zduńska Wola
Pamięć funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych na Wschodzie uczcili zduńskowolscy policjanci. Uroczystość katyńską zorganizowano tradycyjnie przy obelisku na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach.

Pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 1940 roku honor poległym oddał Poczet Sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz Komendant Powiatowy Policji insp.Małgorzata Mączyńska.
W kwietniu każdego roku, na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, organizowane są obchody Gminnego Dnia Katyńskiego. W tym roku w uroczystościach uczestniczyli: Wójt Gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha, Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" Jarosław Olbrychowski, Komendant Powiatowy Policji w Zduńskiej Woli insp. Małgorzata Mączyńska, samorządowcy, radni gminni, rodziny ofiar, proboszcz parafii w Korczewie oraz dyrektorzy gminnych placówek oświatowych. W obchodach udział wzięły także poczty sztandarowe, a także uczniowie klas mundurowych ZSR CKU w Wojsławicach.

Po wystąpieniach gości, tragizm losów więzionych i pomordowanych na Wschodzie, w wzruszającej inscenizacji poetycko - muzycznej przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach. Brzozowy krzyż, patriotyczne wiersze i pieśni wprawiły wszystkich obecnych w zadumę i refleksję.

Przypomnijmy. Na terenie Szkoły w gminie Zduńska Wola, w kwietniu 2010 roku posadzono 3 dęby ku czci: Szymona Jagiełły, ur. w Izabelowie, starszego posterunkowego Policji Państwowej w Wierzchach; Władysława Konata; starszego posterunkowego Policji Państwowej w Izabelowie; Antoniego Sokołowskiego, starszego posterunkowego Policji Państwowej w Annopolu. Trzej mieszkańcy gminy Zduńska Wola, podobnie jak tysiące innych rodaków, w wyniku agresji sowieckiej trafili do niewoli, a później zostali brutalnie zamordowani.
23 kwietnia 2012 roku przy Szkole Podstawowej w Wojsławicach uroczyście odsłonięto i poświęcono kamień wraz z tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1940 roku. Odsłonięcia tablicy dokonała Janina Rybak, z domu Konat, córka Władysława Konata, jednego z trzech zamordowanych policjantów.
26 kwietnia 2017 roku posadzony został czwarty Dąb Pamięci ku czci Antoniego Grębowicza, urodzonego w 1902 roku w Krobanowie, funkcjonariusza Policji Państwowej, zamordowanego w kwietniu 1940 w Miednoje.

zobacz też:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto