Wieści z powiatu.

Artykuł sponsorowany
W zrewitalizowanym budynku mieścić się będą Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej.
W zrewitalizowanym budynku mieścić się będą Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej. Archiwum Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli
Nowocześnie wyposażone, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych pomieszczenia w gruntownie wyremontowanym budynku po byłej siedzibie Policji w Zduńskiej Woli przy ul. Dąbrowskiego 15 wkrótce zostaną zasiedlone przez instytucje pomocy społecznej z terenu powiatu zduńskowolskiego.

Arka pomocy społecznej

Nowocześnie wyposażone, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych pomieszczenia w gruntownie wyremontowanym budynku po byłej siedzibie Policji w Zduńskiej Woli przy ul. Dąbrowskiego 15 wkrótce zostaną zasiedlone przez instytucje pomocy społecznej z terenu powiatu zduńskowolskiego.

Historia projektu pn.: „Projekt Arka - rewitalizacja terenu byłej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli na potrzeby funkcjonowania instytucji pomocy społecznej w powiecie zduńskowolskim” sięga roku 2010, kiedy zduńskowolscy policjanci przenieśli się z ul. Dąbrowskiego do nowej siedziby przy ul. Spacerowej. Władze powiatu, decydując się na przejęcie budynku, dostały do dyspozycji zupełnie zniszczony, nie nadający się do użytku obiekt. - Kiedy policjanci opuszczali komendę, a ja sprzeciwiałem się, żeby nie sprzedawać tego budynku za symboliczne grosze, tylko przekazać na rzecz powiatu, wielu kwestionowało zasadność tej decyzji, mówiąc, że powiat nie potrzebuje rudery. Dziś wszyscy możemy być zadowoleni z osiągniętych efektów remontu tego miejsca - mówi Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski. - Budynek był totalnie zniszczony. W 2011 roku wystartowaliśmy w programie, który był związany z rewitalizacją obiektów poprzemysłowych, powojskowych czy właśnie popolicyjnych. Pieniędzy nie było dużo i musieliśmy czekać aż do 2014 roku, czyli do czasu, kiedy Urząd Marszałkowski w Łodzi przyznał nam dotację ze swoich rezerw. Wówczas pojawiły się kolejne wątpliwości z uwagi na to, że dostaliśmy zaledwie 10 miesięcy na wykonanie dokumentacji i samą realizację inwestycji. Udało się jednak dotrzymać wszystkich terminów i dziś to miejsce wygląda imponująco - kontynuuje starosta zduńskowolski. Podczas prac, przywracających budynek do funkcji użytkowej wykonano między innymi, termomodernizację dachu, wymieniono pokrycie dachowe, wymieniono stropy i stolarkę okienną i drzwiową. Renowacji i ociepleniu poddano ściany zewnętrzne. Wykonano roboty instalacyjne w zakresie wodno - kanalizacyjnym, co., elektryki, montażowo-instalacyjne dotyczące windy. Zagospodarowano teren wokół budynku - wyburzono budynki nadające się do rozbiórki, powstały tereny zielone.

Teraz wyremontowany budynek służyć będzie mieszkańcom powiatu, którzy skorzystają tutaj z doradztwa udzielanego przez instytucje pomocy społecznej.

Diametralna zmiana stanu dróg


FOT. Archiwum Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli

Droga w Gajewnikach zyskała nie tylko nową nawierzchnię jezdni, uzupełniono pobocza, renowacji poddano przydrożne rowy, powstał też chodnik i nowe wjazdy do nieruchomości.

Przebudowane drogi powiatowe w miejscowościach Wymysłów, Gajewniki Kolonia, Gajewniki Szadek i Szadkowice Ogrodzim oficjalnie otwarte.

Remont w Gajewnikach zrealizowany został przez Powiat Zduńskowolski w ramach modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych, przy udziale finansowym Samorządu Województwa Łódzkiego, Gminy Zduńska Wola i przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w okolicy remontowanej drogi.

Przebudowana w trzy miesiące droga w Gajewnikach zyskała nową nawierzchnię jezdni, uzupełniono pobocza, droga została odwodniona poprzez remont przepustów i renowację przydrożnych rowów. Przy okazji remontu nawierzchni drogi, wykonano również chodnik w Gajewnikach, wjazdy do nieruchomości i wymieniono oznakowanie pionowe.

W ramach inwestycji wykonano remont nawierzchni jezdni, w zakresie włączenia ul. Widawskiej w ul. Piotrkowską przebudowano samo skrzyżowanie, a na przejściu dla pieszych powstał tzw. azyl. Otoczenie jezdni wzbogacono o nowe chodniki, ścieżkę rowerową i zatoki postojowe. Udrożniono system odwodnienia, uporządkowano zieleń, uzupełniono oznakowanie poziome i pionowe.

W otwarciu dróg uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz mieszkańcy miejscowości, w których drogi remontowano.


FOT. Archiwum Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli

Ulicę Widawską w Szadku w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój, wyremontował Powiat Zduńskowolski przy udziale finansowym Gminy i Miasta Szadek.

Funkcjonalizacja szpitala


Fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli

Kupiona w tym roku, przy współudziale finansowym powiatu zduńskowolskiego, karetka jest pełnowartościowym ambulansem systemowym z respiratorem, pompą infuzyjną, defibrylatorem i całym sprzętem potrzebnym do ratowania i pomocy ludziom w trakcie dowozu do szpitala.

Remonty oddziałów chirurgii, wewnętrznego i dziecięcego, zakup nowej karetki, aparatury i sprzętu medycznego, wdrożenie informatyzacji szpitala - wszystko to miało miejsce w bieżącym roku w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym Sp. z o.o. Zakupy sprzętu i aparatury Od kilku miesięcy pacjenci korzystają z nowego ambulansu marki Renault Master.

Nowy sprzęt trafił na oddział rehabilitacji i ginekologiczno - położniczy. Za łączną kwotę ponad 110 tysięcy złotych zakupiono m.in. aparat do elektroterapii, ultradźwięków, laseroterapii, krioterapii oraz kolposkop.
Zduńskowolski szpital na bieżąco dba o poprawę efektywności diagnostyki i terapii realizując program w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość realizacji tego projektu to ponad 10 milionów. Oznacza to dla szpitala kolejne zakupy sprzętu, m.in. aparatury RTG, USG, EKG.
W placówce trwa uruchamianie Regionalnego Ośrodka Profilaktyki Choroby Nowotworowej. Początkowo w jego ramach prowadzone będą działania związane z wczesną diagnostyką raka pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Sprzęt medyczny o wartości 500 tysięcy złotych na potrzeby Ośrodka przekazała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Spektrum działań ROPCN będzie sukcesywnie powiększane w zależności od możliwości sprzętowych, kadrowych i finansowych.

Mijający rok przyniósł też zmianę w zakresie informatyzacji szpitala. Zakończono, realizowany od 2012 roku projekt „e-Szpital”, który umożliwia pacjentom dostęp do informacji o oferowanych usługach, a przede wszystkim możliwość rejestracji wizyt do wybranego lekarza czy na konkretne badanie za pośrednictwem Internetu.
W 2016 r. planuje się dalsze inwestycje w zakresie leczenia szpitalnego oraz specjalistyki, które będą miały wpływ na późniejsze kontraktowanie usług w zakresie ochrony zdrowia. Najpoważniejszą od lat inwestycją jest planowana rozbudowa i modernizacja szpitala. Modernizacji poddany będzie główny zespół budynków, do którego dobudowany zostanie pawilon szpitala dla oddziałów przeniesionych z innych budynków i stworzenie zespołu połączonego komunikacyjnie w jedną funkcjonalną całość z istniejącym budynkiem głównym. W przyszłorocznych planach mieści się również utworzenie dziennego Domu Opieki Medycznej z 15 miejscami.

Nowości na PMOS-ie


FOT. Archiwum Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli

Podpis: Wokół boiska ustawiono 12 lamp na czterech 16-metrowych słupach. Średnie natężenie światła to 168 luksów (maksymalnie 250 luksów), co stanowi aktualną normę dla boisk ligowych i klubowych.
Boisko na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego ma nowe oświetlenie i trybunę dla 200 widzów. Nowością jest też funkcjonujące tu WiFi.

Wykonana zostanie jeszcze instalacja oświetleniowa przy boisku od strony ul. Piwnej oraz linia systemu monitorującego boiska z obsługą w pomieszczeniu technicznym dobudowanym do częściowo zadaszonej trybuny. Wybudowana zostanie też częściowo zadaszona trybuna z 200 miejscami siedzącymi i odkryta trybuna wbudowana w istniejący nasyp ziemny od strony północnej boiska wraz z montażem siedzisk dla 225 widzów. Prace potrwają do sierpnia przyszłego roku.

- Prowadzone obecnie prace są kolejnym etapem trwającej przez ostatnie lata modernizacji Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Najpierw był remont szatni, schroniska, poprawiliśmy jakość murawy piłkarskiej. Teraz trwa montaż oświetlenia, budowa trybun. Cieszy nas, że prowadzone tutaj zajęcia, a korzystają z nich setki dzieci i młodzieży, będą mogły odbywać się w lepszych warunkach. Powstają trybuny, z których będzie można oglądać zmagania na boisku, którego oświetlenie zyskuje zupełnie nową jakość. Będziemy stopniowo dążyć do tego, aby cały ośrodek został zmodernizowany - podsumowuje działania na PMOS-ie Wojciech Rychlik, Starosta Zduńskowolski.

Zadanie jest współfinansowane z dotacji przyznanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu: „Modernizacja Infrastruktury Sportowej” oraz ze środków własnych Powiatu Zduńskowolskiego.

To nie koniec nowości na terenie PMOS-u. Pojawiła się tutaj sieć siedmiu hotspotów - bezpłatnych punktów dostępu do Internetu. Z bezpłatnego dostępu do sieci można skorzystać w sali widowiskowej, pokojach Szkolnego Schroniska Młodzieżowego oraz na terenach przyległych.

Dom dziennego pobytu

Odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i środowisk osób niepełnosprawnych było utworzenie nowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Zduńskiej Woli.

ŚDS przy ul. Łaskiej jest w pełni wyposażony. Wewnątrz znajduje się duży salon, pracownia kulinarna, jadalnia, pracownia komputerowa, pomieszczenia ze sprzętem do rehabilitacji, a także sala do zajęć muzyczno-plastycznych. 35 osób bierze udział w zajęciach kulinarnych, komputerowych, plastycznych i muzycznych. Prowadzona jest również rehabilitacja i fizjoterapia uczestników. Na zewnątrz wybudowano drogę dojazdową oraz parking. Wcześniej w powiecie zduńskowolskim funkcjonował tylko jeden taki obiekt - w Przatówku w gminie Szadek. Wkrótce rozpocznie działalność kolejny, w budynku po byłej siedzibie Policji przy ul. Dąbrowskiego.

Dla początkujących przedsiębiorców

Inkubator Przedsiębiorczości w Zduńskiej Woli oficjalnie otwarty. Jest to miejsce, w którym swoje siedziby znajdą firmy początkujące na rynku. W nowo otwartym Zduńskowolskim Inkubatorze Przedsiębiorczości przygotowano 22 biura. W ramach niewielkiego czynszu - 10 zł/m kw. miesięcznie - przedsiębiorcy otrzymają wyposażoną powierzchnię biurową, dostęp do komputera oraz sieci internetowej. Firmy, prowadzące tu działalność, będą mogły korzystać z doradztwa pracowników Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego w zakresie biznesowo - zawodowym, rynkowym, marketingowym, oraz usług księgowo - finansowo - prawnych.
Zduńskowolski IP jest pierwszym w województwie łódzkim, poza samą Łodzią. Przedsięwzięcie jest wspólną inwestycją Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Powiatu Zduńskowolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto