Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduńska Wola uczciła 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego ZDJĘCIA

Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Zduńska Wola uczciła  161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji zduńskowolanie spotkali się przy tablicy upamiętniającej uczestnika tego zrywu pastora Edwarda Boernera.
Zduńska Wola uczciła 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji zduńskowolanie spotkali się przy tablicy upamiętniającej uczestnika tego zrywu pastora Edwarda Boernera. Jolanta Jeziorska
Zduńska Wola uczciła 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji zduńskowolanie spotkali się przy tablicy upamiętniającej uczestnika tego zrywu pastora Edwarda Boernera.

Zduńskowolanie spotkali się dzisiaj, 21 stycznia, przy tablicy upamiętniającej pastora Edwarda Boernera by uczcić 161. rocznicę Powstania Styczniowego i uczestników tego zrywu.
W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz służb mundurowych i organizacji.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. Ten najdłużej trwający zryw niepodległościowy obejmował na początku Królestwo Polskie, by rozszerzyć się na Litwę, gubernie kijowską i wołyńską. W ciągu trwających do wiosny 1864 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w udział co najmniej 150 tys. powstańców.
O tych wydarzeniach przypomniała starosta zduńskowolska Hanna Iwaniuk w okolicznościowym przemówieniu.

Podczas uroczystości przy tablicy pastora Boernera złożono kwiaty i zapalono znicze.

Po uroczystości było spotkanie okolicznościowe w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych podczas którego m.in. podsumowano dotychczasowe działania związane z upamiętnianiem Powstania Styczniowego na terenie Powiatu Zduńskowolskiego oraz nakreślono plan kolejnych.

Organizatorem wydarzenia były Powiat Zduńskowolski oraz Komitet Organizacyjny 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Powstanie styczniowe w powiecie zduńskowolskim

Powstanie styczniowe zawitało do Zduńskiej Woli wraz z osobą ks. Wawrzyńca Centa z Piotrkowa, który dowodzić miał powstańcami ze Zduńskiej Woli. Nocą z 29 na 30 stycznia 1863 roku opanowali oni miasto, rozbroili policję i z arsenału znajdującego się u Wilhelma Reicha zabrali około 50 szt. broni palnej należącej do niemieckiego stowarzyszenia strzeleckiego. Oddział szybko opuścił miasto kierując się do Gajewnik a potem w kierunku lasów Szadkowskich. Oddział opuszczając miast liczył około 40 ludzi w większości „fabrykantów” z Pabianic i Zduńskiej Woli. W pierwszych dniach lutego stał się częścią większego oddziału pod dowództwem Oksińskiego. W pobliżu Zduńskiej Woli operował także większy oddział gen. Edmunda Taczanowskiego. Z czasem pojawiały się partie powstańcze Rybińskiego, Tatara, Korotyńskiego. W każdym z nich znajdowali się mieszkańcy naszego miasta. WIĘCEJ TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto