Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie 2023. "Nad Niemnem" w centrum Zduńskiej Woli ZDJĘCIA

Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Przed biblioteką miejską zorganizowano akcję Narodowego Czytania. Lekturą było "Nad Niemnem".
Przed biblioteką miejską zorganizowano akcję Narodowego Czytania. Lekturą było "Nad Niemnem". Jolanta Jeziorska
Klimat czasów pozytywizmu można było poczuć w centrum Zduńskiej Woli za sprawą odczytywania fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej. Przed biblioteką miejską zorganizowano akcję Narodowego Czytania. Lekturą było "Nad Niemnem".

To już dwunasta odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznego wydarzenia jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, najbardziej znana powieść autorki. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku.
Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Dzieło ukazuje życie społeczne i polityczne Warszawy oraz Wilna w okresie przed Powstaniem Styczniowym. „Nad Niemnem” porusza wiele ważnych tematów, takich jak konflikty klasowe, kwestie tożsamości narodowej, miłość i pasja, a także relacje między postaciami. Powieść jest również studium psychologicznym głównych bohaterów, którzy zmierzają ku swoim marzeniom i celom, ale często spotykają się z przeciwnościami losu.

Nad Niemnem w Zduńskiej Woli

"Nad Niemnem" czytano przed biblioteką miejską przy ul. Łaskiej 12. Fragmenty prezentowały m.in. starosta zduńskowolski Hanna Iwaniuk, dyrektor i pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Czechach.
Akcję Narodowego Czytania "Nad Niemnem" zorganizowały Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Czechach. Organizatorzy zadbali też o plastyczną oprawę wydarzenia.
W Zduńskiej Woli była to już 11. odsłona Narodowego Czytania. Do tej pory przeczytane zostały:

  • 2012 r. – "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza
  • 2013 r. – dzieła Aleksandra Fredry
  • 2014 r. – Trylogia Henryka Sienkiewicza
  • 2015 r. – "Lalka" Bolesława Prusa
  • 2016 r. – "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza
  • 2017 r. – "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego
  • 2018 r.- "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego
  • 2019 r.- Nowele polskie
  • 2020 r. – "Balladyna" Juliusza Słowackiego
  • 2021 r. – "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej
  • 2022 r. – "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza

Akcja Narodowego czytania "Nad Niemnem" trwa w Zduńskiej Woli już od wczoraj i potrwa do 12 września. Wczoraj, 8 września czytanie zorganizowały Zespół szkół Zawodowych nr 1 wspólnie z biblioteką pedagogiczną oraz II Liceum Ogólnokształcące. O TYM TUTAJ.

Natomiast we wtorek, 12 września w akcję Narodowego czytania "Nad Niemnem" włącza się Szkoła Podstawowa nr 5 w Zduńskiej Woli. Wydarzenie organizuje szkolna biblioteka. Do czytania powieści Elizy Orzeszkowej zaproszeni zostali znani poeci Tadeusz Zawadowski i Anna Andrych znana wokalistka Justyna Majkowska oraz "zduńskowolski bard" Andrzej Wawrzyniak z Miejskiego Domu Kultury.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto