Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza historia. Dawno temu w Zduńskiej Woli... była ulica Zamkowa ZDJĘCIA ARCHIWALNE

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Początek XX w.
Początek XX w. arch. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Dawno temu w Zduńskiej Woli... była ulica Zamkowa. Ta arteria istnieje do dzisiaj ale nosi inną nazwę. Przypominamy bogatą historię obecnych Alei Kościuszki.

Aleje Kościuszki to jedna z najstarszych ulic Zduńskiej Woli. Ta biegnąca od dworku Złotnickich do ulicy Łaskiej jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc naszego miasta.

Pomimo tego, że tzw. „alejki” nie są zbyt długie, mieści się na nich wiele szczególnych miejsc, w tym kompleks zabytków wpisanych do państwowego Rejestru Zabytków. To właśnie zabudowa z I połowy XIX i przełomu XIX i XX wieku, a także szpaler drzew, tworzyły od zawsze specyficzny klimat tego miejsca - czytamy w publikacji Gabrieli Górskiej z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Al. Kościuszki nazywają się tak od 1917 roku. Wcześniejsza ul. Zamkowa została przekształcona w al. Kościuszki podczas obchodów setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Było to wyrazem patriotycznej postawy mieszańców miasta.

Ważne miejsce na mapie społeczno-kulturalnej Zduńskiej Woli

Zwyczajowo za centrum miasta uznaje się Rynek i okoliczne zabudowania (np. miejski Ratusz). W przypadku Zduńskiej Woli sprawa wygląda o tyle ciekawie, iż tzw. Ratusz, pełnił rolę Domu Gościnnego i Hali Targowej, zaś siedzibę Magistratu stanowiły zabudowania dworku rodziny Złotnickich. Można więc uznać, iż oprócz Rynku, istotnym punktem miasta stały się właśnie Aleje, niezwykle znamienny punkt pod względem społeczno-kulturalnym na mapie Zduńskiej Woli.- czytamy w artykule Gabrieli Górskiej

Na tej niewielkiej przestrzeni, jak czytamy w publikacji, znajdowały się miejsca pełniące bardzo często odmienne od siebie funkcje, czyli kościół Ewangelicko-Augsburski, szkoła ewangelicka i towarzystwo śpiewacze znajdowały się naprzeciw gospody tkackiej „Weber”, a czytelnia należąca do najstarszego w mieście gimnazjum niedaleko pierwszej elektrowni miejskiej.
Na tak krótkim odcinku swoje miejsce znalazło szereg tkalni (m.in.: H. Ajzenberga, M. Brykmana, Ch. Giske, I. Wajnberga, L. Wajskohla, M. Wassermana, Sz. Wrońskiego, R. Herszberga, J. Horowicza, M. Joskowicza, P. Krzepickiego, M. Pika, T. Rubinsztajna, braci Szmuszkiewicz, Gelbartowicza i Lewita), zakład ślusarski państwa Kubackich, a nawet oddział Związku Ubezpieczeniowego Przemysłowców Polskich.
W okresie międzywojennym mieściły się na tej ulicy: fabryka tasiemek M. Dobrzyńskiego, lekarz dentysta (Dobrzyńska E.), skład apteczny (A. Kon), piekarnia (Wajsberg E.), biuro ubezpieczeniowe (Hille E.) oraz kiosk Józefa Płocińskiego kolportujący prasę . Cirekawostką może być, że pan Józef dostał kiosk od miasta za udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej.

Potwierdzeniem dla wyjątkowości tego miejsca może być fakt, iż w Alejach Kościuszki zawsze znalazło się miejsce na istotny dla społeczności, w zależności od czasów i okoliczności, pomnik.
Zaczynając od planów, w okresie międzywojennym, wybudowania pomnika Tadeusza Kościuszki, poprzez symbol III Rzeszy (kiedy to nazwa alei została zmieniona na Linden alee, czyli Aleje Lipowe), aż do współczesnych pomników Jana Pawła II i pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Wspominając historię dawnej ulicy Zamkowej, na tak niewielkiej przestrzeni można zobaczyć jak w pigułce obraz przedwojennej Zduńskiej Woli. Miejsca sakralne, miejsca rozwoju zainteresowań, zdobywania informacji, rozrywki i pracy.

Artykuł powstał na podstawie publikacji "Aleje Kościuszki, czyli dawna ulica Zamkowa" Gabrieli Górskiej. TUTAJ LINK DO ARTYKUŁU

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto