Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ustalenia po śmiertelnym zatruciu czadem w Zduńskiej Woli

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Nowe ustalenia po śmiertelnym zatruciu czadem w Zduńskiej Woli
Nowe ustalenia po śmiertelnym zatruciu czadem w Zduńskiej Woli kppsp zduńska wola
Do tragicznych wydarzeń doszło 23 października w Zduńskiej Woli. Przypomnijmy, dwie osoby zmarły w domu przy ulicy Chopina. To małżeństwo w podeszłym wieku. Zduńskowolanie zatruli się czadem. Sprawę bada policja i prokuratura.

Nowe ustalenia po śmiertelnym zatruciu czadem w Zduńskiej Woli

W domu przy Chopina w Zduńskiej Woli mieszkało starsze małżeństwo: mężczyzna w wieku 97 lat i kobieta w wieku 87 lat. 23 października po południu odwiedzili ich znajomi. Weszli do domu, lecz nie zastali gospodarzy. Zaniepokoił ich dym wydobywający się z piwnicy, w której znajdowała się kotłowania. Kiedy tam zeszli dokonali makabrycznego odkrycia. Na podłodze leżeli małżonkowie. Natychmiast została poinformowana policja. Funkcjonariusze pojechali pod wskazany adres.

Zeszli to piwnicy. To jest bardzo niskie pomieszczenie. Wydobyli małżonków na zewnątrz – mówi mł. asp. Paulina Matysiak z Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli.

Na miejsce przyjechali także strażacy. Udzielali pomocy prowadząc resuscytację krążeniowo–oddechową. Bezskutecznie. Lekarz, który przybył na miejsce stwierdził zgon dwóch osób. Zmarli to mężczyzna w wieku 97 lat i kobieta w wieku 87 lat. Pomocy medycznej wymagali także dwaj policjanci. Ulegli podduszeniu prowadząc akcję ratowniczą.

Miniony weekend przyniósł w Polsce więcej ofiar śmiertelnych zabójczego gazu, jakim jest tlenek węgla. Od piątku odnotowano aż pięć takich przypadków Od 1 października strażacy odnotowali 151 interwencji związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Niestety, sześć osób straciło życie a 53 uległy podtruciu. Takie dane podaje Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Tlenek węgla – czad jest niezwykle niebezpieczny. Nawet niewielka dawka może doprowadzić do śmierci. To gaz bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć przez uduszenie.

Strażacy przypominają, że główną przyczyną zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych. Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku. Warto także zaopatrzyć się w czujki. To urządzenia, które przenikliwym dźwiękiem alarmują o podwyższonym stężeniu czadu w powietrzu.

Nowe ustalenia po śmiertelnym zatruciu czadem w Zduńskiej Woli

Nowe ustalenia po śmiertelnym zatruciu czadem w Zduńskiej Woli

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto