Policja w Zduńskiej Woli upominała pieszych, rowerzystów i kierowców

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Udostępnij:
Policja w Zduńskiej Woli zorganizowała akcję na rzecz niechronionych uczestników ruchu. Upominała pieszych, rowerzystów i kierowców.

Akcja niechronieni policji w Zduńskiej Woli

Na terenie powiatu zduńskowolskiego przeprowadzone zostały działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Chodzi o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Policja upominała pieszych, rowerzystów i kierowców łamiących przepisy.

Działania prowadzone były 6 października. Policjanci wydziału ruchu drogowego zduńskowolskiej komendy stwierdzili 16 przypadków nieprawidłowego zachowania kierujących pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu. Dotyczyło to nieprawidłowego zachowania kierujących wobec pieszych i rowerzystów.

Policja przypomina o przepisach

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Pieszy ma prawa, ale i obowiązki

Pieszy co do zasady, może przechodzić przez jezdnię jedynie w miejscach do tego wyznaczonych (przejście dla pieszych). W sytuacji jednak, gdy na drodze brak jest przejść dla pieszych, możliwe jest przekroczenie jezdni.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym przechodzenie przez jezdnię poza przejściem jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pieszy powinien także sam zadbać o swoje bezpieczeństwo i dlatego art. 14 Prawo o ruchu drogowym zawiera katalog zakazów dla pieszych. Zabrania pieszym:

 • wchodzenia na jezdnię:
 • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych;
 • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
 • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
 • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
 • przebiegania przez jezdnię;
 • chodzenia po torowisku;
 • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub pół-zapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
 • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajduje

Rowerzysta przede wszystkim na ścieżce

Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Na drodze rowerowej pieszy ma obowiązek ustąpić miejsca rowerowi, chyba że jest osobą niepełnosprawną.

W przypadku braku pasa ruchu dla rowerów oraz pobocza rowerzysta powinien poruszać się po jezdni, trzymając się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Środkiem pasa ruchu może poruszać się wtedy, gdy pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

W pewnych przypadkach rowerzysta może jechać po chodniku. Może to robić tylko wtedy, gdy:

 • opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Nawet kiedy rowerzysta może jechać po chodniku, to musi on pamiętać, że jest to miejsce z założenia przeznaczone dla pieszych. Z tego powodu rowerzysta po chodniku musi jeździć powoli, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować miejsca pieszym.

Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych jest wykroczeniem.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie