Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania z duchownymi różnych wyznań i archeologiem w ramach projektów ,,4 kultury - odNOWA pamięci" i "ETNO re:WITALIZACJE" ZDJĘCIA, VIDEO

OPRAC.: RED.
mat. MHMZW i MDK Zduńska Wola
Spotkania z popem i pastorem oraz archeologiem zorganizowały zduńskowolskie muzeum i MDK w ramach projektów dotyczącego wielokulturowości Zduńskiej Woli pod nazwą ,,4 kultury - odNOWA pamięci" oraz ETNO er:WITALIZACJE . Efektem projektu będzie aplikacja na urządzenia mobilne umieszczona w serwisie “Google Play”, opowiadająca o kulturze Żydów, Niemców i Rosjan mieszkających w Zduńskiej Woli.

Spotkania z duchownymi różnych wyznań i archeologiem w ramach projektów ,,4 kultury - odNOWA pamięci" i "ETNO re:WITALIZACJE"

O bogactwie tradycji Kościoła prawosławnego opowiadał uczniom Szkoły Podstawowej nr 11 i studentkom Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zduńskiej Woli ks. Vasyl Berkyt – proboszcz Parafii Ofiarowania Pańskiego w Łodzi (kościół greckokatolicki, bizantyjsko-ukraiński):

Kościoły greckokatolickie należą do Katolickich Kościołów wschodnich i stanowią część Kościoła katolickiego. Grekokatolicy żyją w jedności z papieżem, natomiast wszystkie obrzędy sprawują zgodnie z wyznaniem prawosławnym. Wspólny dla Kościołów greckokatolickich jest obrządek bizantyjski, który ma wiele odmian. Wspólna jest też tradycja, która jest zbieżna z tradycją prawosławną, w pełni jednak zgodna z nauką Kościoła łacińskiego

Ks Vasyl Berkyt rpozmawiał z uczestnikami spotkań takze o cerkwi, o jej budowie, znaczeniu ikon, ikonostasie, o antyminsie, bez którego w kościele wschodnim nie odprawimy liturgii.

Cerkiew, chram - to miejsce, w którym wszystko ma pewien znak czegoś niewidzialnego. Gdy wchodzimy do cerkwi, zawsze podążamy w stronę wschodu, skąd przyszedł Jezus Chrystus. Wschód – to światło Chrystusa, zachód symbolizuje ciemność. W chramach nie ma instrumentów, organów, które słyszymy na co dzień w parafiach rzymsko-katolickich. Cała liturgia jest śpiewana, nic nie jest czytane i to nadaje mszy pięknego charakteru

– podkreślał ks. Vasyl Berkyta.

Spotkania z duchownymi różnych wyznań i archeologiem w ramach projektów ,,4 kultury - odNOWA pamięci" i "ETNO re:WITALIZACJE"

O kościele Ewangelicko-Augsburskim i ewangelicyzmie regionu łódzkiego opowidał natomiast młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 11 i studentkom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zduńskiej Woli Jan Cieślar – biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Piotra i Św. Pawła w Pabianicach

Ewangelicy reformowani tworzą w naszym kraju niewielką grupę chrześcijan. 100 tys. osób, niespełna 0,2 % Polaków, z którymi przeciętny obywatel, zwykle rzymski katolik, spotyka się raczej rzadko – to protestanci

– mówił na spotkaniu biskup Jan Cieślar.

Spotkania z duchownymi różnych wyznań i archeologiem w ramach projektu projektu ,,4 kultury - odNOWA pamięci"

Wielokulturową historię Zduńskiej Woli przyblizyła uczestikom projektu archeolog dr Anna Nierychlewska podczas spaceru po mieście. Na trasie tego spaceru były m.in. miejsce dawnej synagogi - obecnie ul. Sieradzka 6, al. Kosciuszki, gdzie mieści się Kościół Ewangelicko-Augsburski i dom parafialny oraz na cmentarz przy ul. Łaskiej .
Tutaj filmowa relacja:

Spotkania z duchownymi różnych wyznań i archeologiem w ramach projektów ,,4 kultury - odNOWA pamięci" i "ETNO re:WITALIZACJE"

Spotkania zostaly zorganizowane w ramach dwóch projektów, jaki realizuje Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola we współpracy z Miejskim Domem Kultury. Są to: ,,4 kultury – odNOWA pamięci” i „ETNO re:WITALIZACJE
Projekt ,,4 kultury - odNOWA pamięci" w Zduńskiej Woli
To interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjno-animacyjne, które w innowacyjny sposób angażuje dzieci i młodzież do działań poznawczo-twórczych przy przywracaniu pamięci lokalnej. Projekt pobudzi uczestników do refleksji na temat przemian historyczno-kulturowych i zwróci uwagę na wartości uniwersalne oraz znaczenie i konieczność ochrony „śladów pamięci” obecnych zarówno w architekturze, jak i „kulturze żywej” poprzez podniesienie świadomości na temat tradycji i społecznych uwarunkowań kultury lokalnej. Celem zadania jest kształtowanie otwartych, twórczych i świadomych własnej tożsamości młodych mieszkańców Zduńskiej Woli.
Miasta te w XIX w. rozwijały się dzięki zaangażowaniu Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan. Projekt ukaże uczestnikom ciągłość i znaczenie tych 4 kultur z uwzględnieniem religii, obrzędowości, języka, architektury, sztuki sakralnej i sepulkralnej. Co przyczyni się do budowania szacunku, więzi i współodpowiedzialności za lokalne dziedzictwo kulturowe, wzmocnienia świadomości w zakresie jego wartości oraz potrzeby utrwalania i ochrony. Na zadanie złożą się wycieczki, spotkania z duchownymi, rozmowy i warsztaty twórcze.
Projekt „4 kultury – odNOWA pamięci” realizowany jest przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense dzięki dofinansowaniu przez Muzeum Historii Polski z Programu „Patriotyzm Jutra”. W Zduńskiej Woli realizuje go Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w partnerstwie z Miejskim Domem Kultury.
W projekcie uczestniczą dzieci z klas V-VIII szkół podstawowych i młodzież z pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. Przewidziano dla nich w sumie 10 zajęć, podczas których zaplanowano m.in.

  • Przybliżenie tradycyjnej kultury Niemców, Rosjan i Żydów przez księży ewangelickiego i prawosławnego oraz rabina, którzy opowiedzą o swojej kulturze tradycyjnej i religijnej

  • Wprowadzenie podstawowych pojęć z zakresu architektury sakralnej kościołów, cerkiew i synagog poprzez wizyty w świątyniach, prezentacje oraz zadania graficznie np. puzzle, „połącz kropki”.

  • Przybliżenie sztuki stworzonej przez ewangelików, katolików, prawosławnych i żydowskich autorów z związanych z miastem realizacji projektu.
    [/lista

    • Warsztaty dotyczące tradycyjnej i dawnej sztuki Niemców, Rosjan i Żydów z województwa łódzkiego. Po wprowadzeniu w problematykę malowanie martwych natur, ikon oraz robienie graffiti nawiązującego do wycinanek „mizrach”

      Projekt ,,4 kultury - odNOWA pamięci" potrwa do końca listopada.

      Podczas projektu uczestnicy zwiedzili takze cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli, gdzie dowiedzieli sie m.in. o jego historii i znazceniu macew. O tym przedsięwzieciu można przeczytac tutaj: poznawali cmentzrz żydowski

      Efekt projektu: aplikacja
      Efektem projektu „ETNO re:WITALIZACJE jest aplikacja na urządzenia mobilne umieszczona w serwisie “Google Play”, opowiadająca o kulturze Żydów, Niemców i Rosjan mieszkających w Zduńskiej Woli. Powstawała podczas warsztatów z wielokulturowej sztuki nowoczesnej województwa łódzkiego. studenci UTW w Zduńskiej Woli pod okiem Macieja Cholewińskiego z Muzeum Sztuki w Łodzi stworzyliś kompozycje unistyczne, które ocierają się o sztukę abstrakcyjną.
      Aplikcję można pobrać tutaj: aplikacja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto