Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary cmentarz przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli przed Wszystkimi Świętymi ZDJĘCIA

Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Na tzw. starym cmentarzu przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli widać, że mieszkańcy dbają o groby bliskich na bieżąco oraz,  że jesień na dobre zagościła na tej nekropolii.
Na tzw. starym cmentarzu przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli widać, że mieszkańcy dbają o groby bliskich na bieżąco oraz, że jesień na dobre zagościła na tej nekropolii. Jolanta Jeziorska
Zbliża się Wszystkich Świętych, czyli czas zaduszny, gdy w specjalny sposób upamiętniamy zmarłych bliskich na cmentarzach. Na tzw. starym cmentarzu przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli widać, że mieszkańcy dbają o groby bliskich " na bieżąco" oraz, że jesień na dobre zagościła na tej nekropolii. Przypominamy dzieje cmentarza przy Łaskiej, a w galerii publikujemy zdjęcia, jakie powstały między 9 a 11 października.

Cmentarz przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli jest nieco starszy od Zduńskiej Woli, która obchodzi w październiku 198. rocznicę nadania praw miejskich. Powstał w początkach XIX wieku.
Cmentarz w Zduńskiej Woli podzielony jest na część katolicką oraz ewangelicką, a dzieli je tzw. główna aleja cmentarna prowadząca od głównej bramy alejka. Po prawej stronie ( patrząc od wejścia) jest część administrowana przez parafię rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli, a po lewej część administrowana przez parafię ewangelicko - augsburską.

Cmentarz ma swoją stronę internetową, gdzie można wyszukać nagrobki i zapalić wirtualny znicz LINK TUTAJ

Historia cmentarza w Zduńskiej Woli

Pierwsze miejsce pochówku powstało na terenach obecnej Zduńskiej Woli pod koniec XVI w., na długo przed założeniem miasta przez Złotnickich. Ówczesny właściciel ziem Marcin Stokowski wystawił w 1599r. niedużą kaplicę w miejscu obecnej Bazyliki Mniejszej. To miejsce nazywane było górą Krzemienistą (zarówno dwór, jak i kościół stoją na charakterystycznym wzniesieniu), a kaplica była wówczas filią kościoła w Korczewie.
Rodzina Złotnickich stworzyła nekropolię , na której znajdowała się dzwonnica na trzech słupach, pod daszkiem oraz nowa, drewniana kostnica przy erygowanym w 1767r. kościele parafialnym przy ul. Kościelnej. Ten przykościelny cmentarz funkcjonował do 1810 r. Został zamknięty ze względów sanitarnych, jak większość przykościelnych cmentarzy, na których nie było już miejsca na kolejne groby. Jednak jego historia nie kończy się wraz z jego zamknięciem w 1810 r.

Z powodu zamknięcia przykościelnego cmentarza konieczne było utworzenie nowego miejsca pochówku, co uskuteczniono w 1811 r. Z informacji podawanych przez wizytatorów parafii, kolejne miejsce spoczynku zduńskowolan przygotowano „w polu”, „z dala od zabudowań mieszkalnych”, czyli za ulicą Honoraty dziś przy ulicy Łaskiej - czytamy w jednej z publikacji Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Gdy ta nekropolia zaczęła się zapełniać, Juliusz Złotnicki przekazał kolejny teren parafii Zduńska Wola na cmentarz grzebalny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto