Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Karsznicach w hołdzie bohaterom, w rocznicę egzekucji Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli ZDJĘCIA

OPRAC.: Redakcja
Uroczystości w 80. rocznicę stracenia w Karsznicach żołnierzy Armii Krajowej zaplanowano w niedzielę, 25 lutego. Przy pomniku samorządowcy i mieszkańcy oddadzą im hołd.
Uroczystości w 80. rocznicę stracenia w Karsznicach żołnierzy Armii Krajowej zaplanowano w niedzielę, 25 lutego. Przy pomniku samorządowcy i mieszkańcy oddadzą im hołd. UM Zduńska Wola
Uroczystości w 80. rocznicę stracenia w Karsznicach żołnierzy Armii Krajowej zaplanowano w niedzielę, 25 lutego. Przy pomniku samorządowcy i mieszkańcy oddadzą im hołd.

W niedzielę, 25 lutego, przypada 80. rocznica stracenia karsznickich kolejarzy, żołnierzy podziemnej Armii Krajowej.
Karszniczanie spotkają się w niedzielę przy pomniku na placu Zwycięstwa w Karsznicach, by przypomnieć o bohaterach i ich losach. Dodatkowo mieszkańcy chcą zapalić znicze na grobach działających w organizacjach podziemia w czasie II wojny światowej, którzy spoczęli na miejscowym cmentarzu.

Obchody 80. rocznicy egzekucji karsznickich kolejarzy rozpoczną się o godz. 10 od mszy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli Karsznicach. Następnie uczestnicy przejdą na uroczystość przy pomniku poświęconym żołnierzom podziemnej Armii Krajowej. Tam o godz. 11 zaplanowano przemówienia okolicznościowe i złożenie kwiatów. O godz. 11.30 zapalone zostaną znicze na grobach żołnierzy AK na cmentarzu przy ul. Stanisława Staszica.

Wydarzenia, jakie zostaną upamiętnione, rozegrały się 25 lutego 1944 roku. Kazimierz Kałużewski i Juliusz Sylla zostali powieszeni podczas publicznej egzekucji na terenie karsznickiej parowozowni. Egzekucja miała mieć wymiar odstraszający. Pod przymusem sprowadzono na nią około 400 mieszkańców, aby byli świadkami powieszenia dywersantów.

Obaj byli żołnierzami ZWZ – AK. Kazimierz Kałużewski pseudonim „Chińczyk” wraz z Juliuszem Syllą pseudonim „Nit”, dokonywali sabotażu na składach niemieckich pociągów odchodzących z Karsznic z zaopatrzeniem na front wschodni. Zostali aresztowani przez Gestapo w 1943 roku, a 7 lutego 1944 roku sąd doraźny w Łodzi skazał ich na karę śmierci.

Obchody rocznicy organizuje miasto Zduńska Wola oraz partnerzy: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Zduńskiej Woli Karsznicach, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli, Wspólnota Lokalna Osiedla Karsznice, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto